Hindistan, Savunma Sistemleri için Sözleşmeler İmzaladı
Savunma Sanayii

Hindistan, Savunma Sistemleri için Sözleşmeler İmzaladı

Hindistan Savunma Bakanlığı geçen hafta imzaladığı çeşitli sözleşmelerle iki tür füze sistemi ve çok sayıda savaş gemisi satın alıyor.

Bakanlık 996,2 milyon Dolar değerinde bir sözleşme ile kısa menzilli bir hava savunma silahı olan tamamen yerli Akash sistemini tedarik etmesi için devlet tarafından işletilen Bharat Dynamics’i seçti. Anlaşma kapsamında Ordu, her biri altı atış biriminden oluşan iki adet alay ve miktarı bilinmeyen 30 kilometre menzilli karadan havaya füzeler alacak. Akash, hükümetin Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu tarafından yerel olarak tasarlandı ve geliştirildi.

Sözleşme, Ordu’nun iki adet hava savunma alayı için Akash silah sistemini sağlıyor. Anlaşma canlı füzeler ve yükseltilmiş fırlatıcılar, yer destek ekipmanları, araçlar ve altyapıyı içeriyor.

Akash silah sisteminin bir alayı, 16 adet füze ve iki adet komuta merkezi, bir izleme radar sistemi ve destek araçları ile monte edilmiş altı adet fırlatıcıdan oluşuyor.

5.6 metre uzunluğundaki Akash 2.5 Mach hızında uçabiliyor ve 60 kilometre izleme menziline sahip bir ateş kontrol yer gözetleme radarı tarafından yönlendiriliyor. Savunma Bakanlığı ayrıca Hint-Rus ortak girişim şirketi BrahMos Aerospace ile NGMMCB (LR) olarak bilinen uzun menzilli BrahMos yeni nesil deniz mobil kıyı bataryalarının yanı sıra BrahMos kara taarruz seyir ve gemi savar füzeleri için 17 milyar rupilik bir sözleşme imzaladı.

Bakanlığa göre bu NGMMCB (LR) sistemleri, Hindistan Donanmasının deniz saldırı kabiliyetini güçlendirecek süpersonik BrahMos seyir füzeleri ile donatılacak. Bakanlık, BrahMos Aerospace ile yapılan yeni anlaşmanın yerli üretimi artıracağını ve dört yıl boyunca 90.000’den fazla işgücü günü sağlayacağını söyledi.

Geçen hafta bakanlık, devlet işletmeleri Goa Shipyard ve Garden Reach Shipbuilders and Engineers ile 11 adet yeni nesil açık deniz devriye gemisi için 97.8 milyar rupilik bir sözleşme imzaladı. 11 adet gemiden 7 adedi Goa tarafından, 4 adedi ise Garden Reach tarafından yerli olarak tasarlanacak, geliştirilecek ve üretilecek. Teslimatın Eylül 2026’da başlaması planlanıyor. Bakanlık, bu gemilerin Donanmanın savaş kabiliyetini sürdürmesini ve korsanlıkla mücadele, sızmaya karşı koyma, kaçak avcılıkla mücadele, kaçakçılıkla mücadele, muharip olmayanların tahliyesi ve arama kurtarma operasyonlarının yanı sıra açık deniz varlıklarının korunması gibi çeşitli operasyonel gereksinimleri karşılamasını sağlayacağını söyledi.

Leave feedback about this