Güney Kore İki Büyük Satın Alma Planı Onayladı
Savunma Sanayii

Güney Kore İki Büyük Satın Alma Planı Onayladı

Güney Kore’nin savunma tedarik kurumu iki büyük satın alma programını onaylayarak ülkenin yeni bir elektronik harp uçağı geliştirmesinin ve yeni ağır yük helikopterleri satın almasının önünü açtı.

Savunma Satın Alma Programı İdaresi (Defense Acquisition Program Administration / DAPA) geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yeni bir elektronik harp platformu geliştirmek üzere 1,41 milyar Dolarlık bir programın onaylandığını duyurdu. Projenin 2024’ten 2032’ye kadar sürmesi bekleniyor. Yeni uçak, düşman hava savunmalarının yanı sıra komuta ve iletişim sistemlerini karıştırarak ortak operasyonel yetenekleri ve ülkenin hava sistemlerinin kalıcılığı geliştirmeyi amaçlıyor.

DAPA ayrıca Güney Kore Ordusu ve Hava Kuvvetleri tarafından özel operasyonların yanı sıra arama ve kurtarma görevleri için kullanılan eski helikopterlerin yerini alacak 2.,84 milyar dolarlık “ağır helikopter” alımına da yeşil ışık yaktı.

Ajans, satın alma planındaki seçilen platformları açıklamadı. Ancak Güney Kore şu anda Boeing yapımı Chinook ağır yük helikopterinin eski bir versiyonunu kullanıyor olması dikkatleri Boeing’in CH-47F Chinook’a çekiyor. Ordu şu anda 26 adet CH-47D ve 6 adet CH-47DLR ağır yük helikopteri kullanırken, Hava Kuvvetleri de nakliye ve muharebe arama kurtarma rolleri için 11 adet HH-47D’ye sahip.

Yeni platformlar, Hava Kuvvetleri tarafından işletilen ve 1990’ların sonunda Peace Pioneer programı kapsamında satın alınan dört adet eski Hawker 800XP (RC-800SIG) istihbarat, gözetleme ve keşif uçağının yerini alacak. Yeni jetlerin 2026 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Güney Kore Hava Kuvvetleri halihazırda Boeing yapımı E-7A Peace Eye havadan erken ihbar ve kontrol (Airborne Warning and Control System / AWACS) uçağına, Northrop Grumman yapımı RQ-4 Global Hawk gözetleme uçağına ve Peace Krypton keşif uçağına sahip.

Leave feedback about this