GE Marine ve TEI Anlaşma İmzaladı
Savunma Sanayii

GE Marine ve TEI Anlaşma İmzaladı

GE Marine ve TEI (TUSAŞ Motor Sanayii, A.Ş.), TEI’nin LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakımı, onarımı ve revizyonunda yetkili ülke içi hizmet sağlayıcısı olmasına yönelik bir lisans anlaşması imzaladı. Anlaşma sayesinde Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılan GE gaz türbinlerinin yanı sıra Türkiye’nin ihraç ettiği ve edeceği gemiler ve LM2500’ü kullanan çeşitli küresel donanmalar da TEI’den hizmet alabilecek.

GE ve TEI, 2021 Ağustos ayında mutabakat zaptı imzalamıştı. Bu yeni anlaşma ise o anlaşmayı takip ediyor. TEI; tecrübesini, GE ile iş birliği içerisinde Türk savunma sanayiine destek vermek üzere kullanıyor. Türkiye’de uzun yıllardır birlikte faaliyet gösteren GE Marine ve TEI, iş birliklerini güçlendiriyor. 

GE Marine Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Musheno, “GE, Türkiye’nin güvenilir bir çözüm ortağı olarak Türk Deniz Kuvvetlerini LM2500 ile desteklemekten ve TEI ile bu lisans anlaşmasını güçlendirmekten memnuniyet duyuyor. LM2500’ün MRO (Bakım, Onarım ve Revizyon) küresel ağındaki ciddi boyuttaki genişleme, Türk Deniz Kuvvetlerine ve Türk gemicilik sanayisine doğrudan fayda sağlıyor.” dedi. 

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, “LM2500 Deniz Motorları’nın uluslararası bakım, onarım ve revizyon servis tedarikçi ağına TEI’nin dâhil edilmesinden heyecan duyuyoruz. Uzun vadeli çözüm ortağımız olan GE’den almış olduğumuz bu lisans sayesinde, TEI olarak Türk Deniz Kuvvetlerinin yanı sıra dünya çapındaki diğer birçok ülkenin deniz kuvvetlerinin de bakım, onarım ve revizyon ihtiyacını karşılamak amacıyla OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) sertifikalı bir MRO Hizmet Sağlayıcısı haline geldik.” dedi.

Akşit, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu alanda gerçekleştirmeyi öngördüğümüz yatırımlar sayesinde, şirketimizin, zamanında teslimat, hızlı bakım süreleri ve rekabetçi fiyatları ile LM2500 Deniz Motorları’na, sınıfında en iyi bakım, onarım ve revizyon hizmetini sağlayacağına eminiz. TEI, projeye özel yatırımlar yaparak, ekosistemimiz ve ülkedeki mevcut altyapımızın da desteğiyle Türkiye’de gerekli kabiliyet ve kapasiteyi kazanacaktır. Güçlü irademiz ve iş birliğimizin yeni bir başarı hikâyesine dönüşeceğine yürekten inanıyoruz.”

Deniz gaz türbini LM2500, GE’nin TF39 ve CF6-6 uçak motorlarından türetildi. Şu an, GE’nin 31 adet LM2500 gaz türbini, Türkiye’de 18 gemide kullanılmak üzere teslimat sürecinde ya da teslim edildi. Barbaros, Gabya ve İSTİF sınıfı (MILGEM-I) fırkateynleri, Ada sınıfı (MİLGEM) korvetler ve DİMDEG (Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi), bu programlar dâhilinde yer alıyor.

GE Marine ve TEI, LM500 ve LM2500 gaz türbinlerinin montajı, kurulumu ve test edilmesi gibi kilit üretim süreçlerinin yerelleştirilmesine yönelik iş birlikleri geliştirmeye devam edecek. Böylelikle, Türk savunma sanayiinin yerelleştirme ve millileştirme öncelikleri pekiştirilecek. 

Leave feedback about this