FMD, ABD ile Sözleşme İmzaladı 
Savunma Sanayii

FMD, ABD ile Sözleşme İmzaladı 

Fairbanks Morse Defense (FMD), Amerikan Donanmasının büyük insansız su üstü gemisi (large unmanned surface vessel / LUSV) platformuna kalifiye olmak için bir adet nForcer yüksek hızlı motor sağlamak ve test etmek üzere ABD ile sözleşme imzaladı. Yeterlilik için motorun insan müdahalesi olmadan kara tabanlı bir test ortamında en az 720 saat çalışması gerekiyor. Testlerin 2023 yılının 3. çeyreğinde başlaması planlanıyor.

FMD CEO’su George Whittier, “LUSV platformunun benzeri görülmemiş güç ve tahrik gereksinimleri var. Bu da Donanmanın güvenilir bir geçmişe sahip güç yoğun bir motora ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. nForcer piyasadaki en yoğun güce sahip yüksek hızlı motor olsa da bu ödül deniz ortamında uzun süreli insansız operasyonları desteklemek için tasarımda aşamalı iyileştirmeler yapılmasını sağlayacak. Bu, FMD tarafından sunulan ve LUSV programının kendine özgü ihtiyaçlarıyla uyumlu olan çok sayıda teknolojik çözümün olağanüstü bir örneği.” dedi.

2021 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (National Defense Authorization Act / NDAA), LUSV platformu için kritik sistemlerin 720 saatlik bir testini gerektiriyor. Motorun 90 günlük insansız görev aralıklarını destekleyen düşük madeni yağ tüketimi, motorun daha uzun süre çalışmasını sağlıyor.

FMD, bu yılın başlarında şirketin ilk yüksek hızlı motoru olan nForcer’ı piyasaya sürdü. nForcer motorunun önümüzdeki iki yıl içinde ABD Deniz Kuvvetleri platformlarına entegre edilmeye hazır olacağı bekleniyor. 

Leave feedback about this