Finlandiya NATO’ya Katılıyor!
Savunma Sanayii

Finlandiya NATO’ya Katılıyor!

NATO bugün 74. yıl dönümünü kutlarken Finlandiya da NATO’ya katılıyor. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı bugün Brüksel’de başlayacak. Toplantı öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bugün tarihi bir gün. Çünkü birkaç saat içinde Finlandiya’yı İttifakımızın otuz birinci üyesi olarak karşılayacağız. Bu, Finlandiya’yı daha güvenli ve NATO’yu daha güçlü kılacak.” dedi.

4 Nisan 1949’da kurulan NATO, kuruluşundan bu yana özgürlük ve demokrasiyi koruma hedefini sürdürüyor. Finlandiya’nın NATO’nun otuz birinci üyesi olması ise 2023 NATO yıl dönümünde tarihi bir önem taşıyor. Stoltenberg, “Yıl dönümümüzü kutlamak için Finlandiya’nın İttifak’a tam üye olmasından daha iyi bir yol hayal etmek zor.” dedi.

Müttefiklerin bugünkü toplantıda, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı ele almaları ve çok yıllı bir destek programı geliştirmek üzere çalışmalara başlama konusunda mutabık kalmaları bekleniyor. Müttefikler ayrıca Güney’den gelen tehdit ve zorlukları, savunma yatırımlarının arttırılmasının önemini ve Çin’in Rusya ile giderek artan yakınlaşmasını da ele alacak. NATO’nun Hint-Pasifik’teki ortakları ve Avrupa Birliği de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın küresel sonuçları üzerine yapılacak bir tartışmaya katılacak.

Finlandiya Ordusuna ilişkin detaylı bilgi için tıkayınız. 

Leave feedback about this