Finlandiya, İsrail’in David’s Sling Hava Savunma Sistemini Satın Alacak
Savunma Sanayii

Finlandiya, İsrail’in David’s Sling Hava Savunma Sistemini Satın Alacak

Finlandiya Savunma Bakanlığı, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasından bir gün sonra 316 milyon Euroluk bir anlaşmayla David’s Sling hava savunma sistemini satın almayı planladığını açıkladı.

David’s Sling, İsrail Füze Savunma Örgütü ile ABD Füze Savunma Ajansı arasındaki ortak bir programın parçası olarak geliştirildi. İsrail merkezli Rafael ise projede ana yüklenici olarak hizmet veriyor. Rafael aynı zamanda daha kısa menzilli tehditler için Iron Dome hava savunma sistemini de üretiyor.

Bu anlaşma, David’s Sling sisteminin ilk ihracatı olacak. İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada; sistemin balistik füzeler, uçaklar, İHA’lar ve seyir füzeleri de dahil olmak üzere gelişmiş hava tehditlerini engellemek üzere tasarlandığı belirtildi.

Finlandiya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Teklif talebinde sistemin asgari uçuş irtifası gereksinimi 15.000 metre olarak belirlendi” ifadeleri yer aldı. Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen açıklamasında, “Bu alım, Finlandiya Savunma Kuvvetleri’ne yüksek irtifadaki hedefleri önleme konusunda yeni bir kabiliyet kazandıracak. Aynı zamanda yeni bir güvenlik ortamında Finlandiya’nın savunma kabiliyetinin iddialı ve uzun vadeli gelişimini sürdürüyoruz” dedi.

İsrail ile yapılan anlaşma; önleyiciler, fırlatıcılar ve radarları içeriyor. Rafael ana yüklenici olsa da anlaşma sistem için çoklu görev radarı konusunda IAI’nin Elta yan kuruluşu ve komuta ve kontrol sistemini yapan Elbit Systems ile çalışmayı içeriyor. 

Finlandiya’nın açıklamasında, “tedarik sözleşmesi, sistemin tedarik güvenliğini sağlamak üzere İsrail Savunma Bakanlığı ile Finlandiya Savunma Bakanlığı arasında ayrı bir bölüm içerecek. Bu düzenleme, tüm güvenlik durumlarında kritik sistem bileşenlerinin kullanılabilirliğini sağlayacak.” ifadeleri yer aldı.

İsrail’den yapılan açıklamada sistemin Finlandiya versiyonunun Rafael ve Raytheon Technologies liderliğindeki İsrailli, Amerikalı ve Finlandiyalı yüklenicilerin ortak çalışmasıyla üretilip entegre edileceği belirtildi.

Leave feedback about this