Finlandiya, ilk NATO Tatbikatını Tamamladı
Savunma Sanayii

Finlandiya, ilk NATO Tatbikatını Tamamladı

Bugün Finlandiya, Alman ve Portekiz gemileri sembolik olarak Helsinki’de limana yanaşırken, bir ittifak üyesi olarak ilk NATO tatbikatını tamamladığını duyurdu. 

Finlandiya Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada Almanya’nın FGS Mecklenburg-Vorpommern ve Portekiz’in NRP Bartolomeu Dias fırkateynlerinin Pazar gününe kadar Helsinki’de demirli kalacağı belirtildi. Gemiler Helsinki’ye yanaşmadan önce Finlandiya Kıyı Filosu tarafından Finlandiya Körfezi’nde düzenlenen bir tatbikata üç Fin gemisiyle birlikte katıldılar. Donanma, Finlandiya ve Kıyı Filosu’nun NATO’ya katılmalarından bu yana “ilk kez” bir tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi. 

C4Defence’te de yer aldığı üzere Finlandiya 4 Nisan’da NATO’nun 31. üyesi olmuştu. Finlandiya ve komşusu İsveç, Rusya – Ukrayna savaşının ardından Mayıs 2022’de NATO’ya katılmak için teklifte bulunduklarını açıkladılar. Macaristan ve Türkiye, İsveç’in üyeliğini henüz onaylamayan son iki NATO üyesi. 

Finlandiya ve Rusya’nın 1,340 kilometrelik bir sınırı paylaşması nedeniyle Finlandiya’nın katılımı NATO ülkeleri ile Rusya arasındaki sınırı iki katına çıkarmış oldu. Resmi üyelik öncesinde Finlandiya, ittifakın “Barış için Ortaklık” üyesi olarak son yıllarda düzenli olarak NATO tatbikatlarına katıldı.

Leave feedback about this