Finlandiya 31. Müttefik Olarak NATO’ya Katıldı
Savunma Sanayii

Finlandiya 31. Müttefik Olarak NATO’ya Katıldı

Finlandiya dün Brüksel’deki NATO Karargâhında Kuzey Atlantik Antlaşmasına katılım belgesini ABD’ye tevdi ederek NATO’nun en yeni üyesi oldu. 

Tören öncesinde bir konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’ye liderliği ve Finlandiya’yı tarihteki en başarılı İttifak’a taşıdığı için teşekkür etti. Stoltenberg, “Finlandiya’yı İttifakımızın tam teşekküllü bir üyesi olarak ağırlamaktan büyük gurur duyuyorum ve en kısa zamanda İsveç’i de ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyorum. NATO’ya katılmak Finlandiya için iyidir, İskandinav güvenliği için iyidir ve bir bütün olarak NATO için iyidir” dedi. Stoltenberg ayrıca Finlandiya’nın katılımının dünyaya Başkan Putin’in “NATO’nun kapısını kapatmayı başaramadığını” gösterdiğini belirtti ve “Daha az NATO yerine, tam tersini başardı; daha fazla NATO ve kapımız sıkıca açık kalıyor” dedi.

Finlandiya bayrağı ilk kez NATO Karargâhı’nın dışına çekilirken Finlandiya marşı ve NATO marşı çalındı.  NATO Müttefik Komutanlıklarında da eşzamanlı bayrak çekme törenleri düzenlendi.

Niinistö, Finlandiya Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından dün yayınlanan açıklamada, “Finlandiya bugün savunma ittifakı NATO’nun bir üyesi oldu. Tarihimizdeki askeri bağlantısızlık dönemi sona edi. Yeni bir dönem başlıyor. Her ülke kendi güvenliğini en üst düzeye çıkarıyor. Finlandiya da öyle. NATO üyeliği aynı zamanda uluslararası konumumuzu ve manevra alanımızı da güçlendiriyor. Bir ortak olarak NATO faaliyetlerine uzun zamandır aktif olarak katılıyoruz. Finlandiya gelecekte de NATO’nun kolektif caydırıcılığına ve savunmasına katkıda bulunacak.” dedi. İsveç’in de NATO’ya katılma sürecine değinen Niinistö sözlerini, “Finlandiya, İsveç ile birlikte NATO’ya katılmak için başvuruda bulundu. Finlandiya’nın üyeliği İsveç’in üyeliği olmadan tamamlanmış sayılmaz. İsveç’in hızlı bir şekilde üyeliği için ısrarlı çabalarımız devam etmektedir. Benzer şekilde, İskandinav bölgesinde ortak güvenlik ve savunmanın inşası için yakın iş birliği devam etmektedir.” ifadeleriyle tamamladı. 

Leave feedback about this