Ermenistan’daki Avrupa Halter Şampiyonası’nda Azerbaycan bayrağı yakıldı
Savunma Sanayii

Ermenistan’daki Avrupa Halter Şampiyonası’nda Azerbaycan bayrağı yakıldı


Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Erivan’da gerçekleştirilen Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde Azerbaycan bayrağı yakılmasına tepki göstererek, “Ermenistan‘da Azerbaycan’a yönelik etnik nefretin vücut bulmuş hali olan bu eylemi şiddetle kınıyoruz” denildi.

ISLIKLAR YÜKSELDİ
Avrupa Halter Şampiyonası açılışında büyük bir skandala imza atıldı. Açılış töreninde, Şampiyona’ya katılan ülke bayraklarının sahneye çıktığı bölümde sıra Azerbaycan’a geldiğinde salonda ıslıklar yükseldi.

AZERBAYCAN BAYRAĞI YAKILDI
Ardından bir izleyici sahne önüne geçerek, Azerbaycan bayrağını taşıyan kızın elinden bayrağı alarak yaktı. Görevlilerin anında müdahalesiyle eylemci salondan çıkartıldı ve bayrak göstericiden alındı.


Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde kimliği bilinmeyen bir kişi Azerbaycan bayrağını yaktı. Bu skandal üzerine Azerbaycan sporcularını geri çekme kararı aldı.

Ermenistan'daki Avrupa Halter Şampiyonası'nda Azerbaycan bayrağı yakıldı
Ermenistan’daki Avrupa Halter Şampiyonası’nda Azerbaycan bayrağı yakıldı

Azerbaycan, Ermenistan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde Azerbaycan bayrağının yakılması üzerine, şampiyonadaki sporcularını geri çekme kararı aldı. Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Olimpiyat Komitesi, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Azerbaycan bayrağının yakılması üzerine ortak bildiri yayınladı.

Bildiride, Azerbaycan bayrağının müsabakaya akredite bir kişi tarafından, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’n da yer aldığı törende yakıldığı belirtildi. Eylemin, Ermenistan kamuoyunda da onaylandığı ve bayrağı yakan kişinin kahraman ilan edildiği ifade edilen bildiride, bu durumun, Ermenistan’daki ırkçılık ve Azerbaycan düşmanlığının açık örneği olduğu, aynı zamanda halklar arasında barışı ve karşılıklı anlayışı teşvik eden sporun amaç ve ilkeleriyle tamamen çeliştiği kaydedildi.


Sporun siyasallaştırılmasının kesinlikle kabul edilemez olduğu vurgulanan bildiride, şu ifadeler yer aldı:

“Böyle bir nefret ortamının hakim olduğu ve güvenliğin sağlanamadığı Ermenistan’da psikolojik baskılar nedeniyle Azerbaycanlı sporcuların müsabakalara normal katılımı mümkün değil. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak Azerbaycan sporcularının vatana dönmesi yönünde karar alınmıştır. Ermenistan, onların güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamalıdır. Uluslararası toplumu ve uluslararası spor kurumlarını bu barbarca eylemi şiddetle kınamaya çağırıyoruz. Avrupa Halter Federasyonunu da Ermenistan’a yaptırım uygulamaya çağırıyoruz. Bu olay, Ermenistan’ın uluslararası spor müsabakaları düzenleme ve sporcuların güvenliğini sağlama iktidarında olmadığını ortaya koymaktadır.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Azerbaycan bayrağının yakılması şiddetle kınandı ve olayı gerçekleştiren kişinin derhal cezai müeyyideye tabi tutulması istendi. Avrupa Halter Şampiyonasının açılış töreninde, ülke bayraklarının sahneye çıktığı sırada bir kişi, Azerbaycan bayrağını taşıyan kızın elinden bayrağı alarak yakmıştı. Azerbaycan, şampiyonada 12 kişilik kafileyle yer alıyor.


CEZA BELİRSİZLİĞİ
Söz konusu çirkin eylem karşısında Avrupa Halter Federasyonu’nun Ermenistan’a ceza verip vermeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

AZERBAYCAN’DAN BAYRAK YAKILMASINA KINAMA
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Azerbaycan bayrağının yakılması şiddetle kınandı ve olayı gerçekleştiren kişinin derhal cezai müeyyideye tabi tutulması istendi.

AZERBAYCAN'DAN BAYRAK YAKILMASINA KINAMA
AZERBAYCAN’DAN BAYRAK YAKILMASINA KINAMA

Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Ferid Gayibov ise bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Azerbaycanlı sporcuların Erivan’daki otelde tutulduğunu belirtti. Bakan Gayibov, “Erivan’da düzenlenen 2023 Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde barbarca anlar yaşandı ve Azerbaycan bayrağı ateşe verildi. Bu eylem, kesinlikle kabul edilemez ve Ermenistan’ın bu tür olaylara ev sahipliği yapmaya hazır olmadığını gösteriyor. Erivan sporcularımızın güvenliğini sağlayamadığı için Azerbaycan heyeti müsabakalara katılmayacak ve yurda dönecek. Ermenistan, sporcularımızın güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamalıdır, ancak şimdi otellerine hapsedilmiş durumdalar” dedi.

Azerbaycan ekibinin Ermenistan’daki otelden “güvenlik” gerekçesiyle çıkarılmadığı belirtiliyor.


Leave feedback about this