Eriyen Robotlar ve Sessiz ÖİZİST (MASINT) Devrimi
Savunma Sanayii

Eriyen Robotlar ve Sessiz ÖİZİST (MASINT) Devrimi

Geçtiğimiz günlerde Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bilim insanları 10 mm boyunda, içi manyetik parçacık dolu galyum kaplamadan yapılma insan siluetindeki bir robotu manyetik alan sayesinde eritip, içinde bulunduğu parmaklıklı kafesten kaçmasını ve sonra yine manyetik akım yardımıyla eski şekline dönmesini sağladı.

Şimdi, bu makaleye bakarsak, duyurulan teknoloji henüz bir prototip (bilenler için Teknoloji Hazırlık Seviyesi 5 ya da 6) aşamasında görünüyor. Buna göre bu teknoloji henüz laboratuvar testlerinden geçiyor ve sahada nasıl bir performans gösterir şimdilik bilemiyoruz; fakat bunun duyurulmuş olması bile bize artık gözümüzün önünde olan bir gerçekliği haykırıyor. O gerçek de MASINT’in sessiz bir devrimle gelmesi. Neden böyle olduğunu ve bunun nelere yol açacağını örnekler üzerinden inceleyerek anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle MASINT nedir, neden geleceğin alanı olarak ABD istihbarat raporunda yer almıştır, şu anda tam nerededir ve görünüşte nereye doğru evrilmektedir? Bunları inceleyelim.

Makalenin devamını okumak için tıklayınız.

Leave feedback about this