Ericsson, 8 bin 500 çalışanını işten çıkarıyor
Teknoloji

Ericsson, 8 bin 500 çalışanını işten çıkarıyor

Telekom ekipmanları üreticisi Ericsson’un, dünya çapında 8 bin 500 çalışanı işten çıkaracağı açıklandı.

Ericsson, 8 bin 500 çalışanını işten çıkarıyor

Bir zamanların efsane telefon üreticisi olarak ülkemizde de oldukça fazla kullanıcıya ulaşan Ericsson, artık başka dallara yatırım yapıyor.

Son dönemlerde makine öğrenimi, yapay zeka ve 5G konuları üzerinde yoğunlaşan İsveçli marka, şu sıralar maliyetleri azaltmanın peşinde.

8 bin 500 çalışan kovulacak

Telekom ekipmanları üreticisi Ericsson, maliyetleri düşürme planının bir parçası olarak dünya çapında 8 bin 500 çalışanı işten çıkaracağını açıkladı.

Microsoft, Meta ve Google gibi teknoloji şirketleri ekonomik koşulları gerekçe göstererek binlerce çalışanını işten çıkarırken, Ericsson’un hamlesi telekom sektöründeki en büyük işten çıkarma olacak.

Dünya çapında 105 binden fazla kişiyi istihdam eden şirket, İsveç’te yaklaşık 1.400 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu .

Ericsson hangi coğrafyanın en çok etkileneceğini açıklamasa da analistler, Kuzey Amerika’nın muhtemelen işten çıkarmalardan en çok etkileneceğini ve Hindistan gibi büyüyen pazarların en az etkileneceğini tahmin ediyor.

Şirket, geçtiğimiz aralık ayında, Kuzey Amerika da dahil olmak üzere bazı pazarlarda talep yavaşladığından, 2023’ün sonuna kadar maliyetleri 9 milyar kron (880 milyon dolar) azaltacağını açıklamıştı.

Leave feedback about this