En İyi Yabancı Çizgi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Çizgi Filmi (İmdb Sırasına Göre)
Kültür Sanat

En İyi Yabancı Çizgi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Çizgi Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yabancı Çizgi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Çizgi Filmi (İmdb Sırasına Göre) – Kültür Sanat Haberleri

En İyi Yabancı Çizgi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Çizgi Filmi (İmdb Sırasına Göre)

1- Sen to Chihiro no kamikakushi (8.6)

2003 yılında Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen orijinal adı Sen to Chihiro no Kamikakushi olan bu çizgi film, aynı zamanda “En Uzun Metrajlı Animasyon Filmi” Oscarı kazanan Studio Ghibli yapımı bir çok ses getiren Japon animasyon (anime) filmidir. Aynı zamanda bu film, ilk Oscar kazanan anime filmi olmaz özelliğine sahip bulunuyor. 

2- The Lion King (8.5)

Simba, kral Mufasa’nın oğlu ve aynı zamanda da krallığının varisidir. Mufasa, kardeşi Scar’ın kurduğu hain tuzak nedeni ile ölür. Ama Scar bunun Simba’nın suçu olduğunu söyler. Bunun üzerine vicdan azabı duyan Simba, hükmetmesi gereken Pride Land’den ayrılır ve çok uzak yollara düşer. Simba’nın ormanda arkadaş olduğu Pumbaa ve Timon, hakuna matata felsefesini öğrenerek dertsiz, tasasız, huzurlu ve sakin bir hayat tarzını benimser. Ama kısa zaman sonra eski arkadaşı olan Nala ile karşılaşması sonucunda eski sorumluluklarını hatırlamaya başlar. Yaşam zincirinde yeniden yer alabilmek için hemen bir karar alması gerekir.

3- Hotaru no haka (8.5)

Ateşböceklerinin Mezarı II. Dünya Savaşı’na yakın bir dönemde Japonya’da geçen bir çizgi filmdir. Filmde bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalmayı başarmış olan 14 yaşındaki Seita ve onun 14 yaşındaki kız kardeşi Setsuko’nun verdiği umutsuz çabaları anlatılır.

4- Wall-e (8.5)

Filmin hikayesi, harap edilmiş kuru ve kirli bir dünyada başlar. Yüzyıllar önce tüm insanlar, çevrenin kötü bir şekilde kullanılması üzerine dünya yaşanmaz bir hale gelir. BnL isimli bir büyük şirketin inşa ettiği uzay gemileri terk edilmiştir. Vol-İ dünyayı temizlemesi için üretilmiş olan bir robottur. İnsanlar, bir gün dünyayı terk etmek zorunda kalırlar ve giderken Vol-i dışında tüm robotları da kapatırlar. Vol-i kocaman gezegende tek başına yüzyıllar boyunca gezinir durur. Bir gün gezegene Eve isminde bir arama robotu gönderilir. Vol-i Eve’ye aşık olur 1969 yapımı Cici Kız filmini 700 yıl öncesinden kalma plazma televizyonunda izlerken yaşadığı hislerin aynısını hisseder. Vol-İ ile Eve galaksiler arasında büyük bir macera yaşarlar.

5- Mononoke Hime (8.4)

Film, ormanı korumakla görevli olan olağanüstü varlıklarla doğanın kaynaklarını hızlı ve acımasız bir şekilde tüketen insanlar arasındaki mücadeleyi konu alıyor.

6- Toy Story 3 (8.4)

Andy’nin oyuncakları olan Woody ve Buzz, Andy’nin günün birinde büyüyeceğini kabul etmeye başlamıştır. Şimdiden o gün gelip çattığında ne yapacaklarını düşünmeye başlarlar.Serinin üçüncü bölümünde Andy, üniversiteye gitmeye hazırlanır. Kendisine sadık olan oyuncakları ise, kendi gelecekleri hakkında endişe duymaya başlar.

7- Vuk (8.3)

Filde küçük tilki Vic’in hikayesi anlatılıyor. Vic, ailesi ile birlikte uzun bir yolculuktan döndüğü sırada amcası Karak ve ailesinin avcılar tarafından öldürüldüğünü öğrenen Vic’in macerası da bu günden sonra başlıyor.

8- Toy Story (8.3)

Buzz Lightyear isimli yeni çıkan oyuncak, Andy’e hediye edilir. Bu oyuncağı çok seven Andy, eski gözdesi olan Şeri Buzz ile artık ilgilenmemeye başlar. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı düşünce herkes Woody’nin onu öldürdüğünü düşünmeye başlar. Woody, onu kurtarabilmek için Buzz’un arkasından gitmeye karar verir. Ama bu ikiliyi dış dünyada bekleyen tehlike dolu bir macera vardır. 

9- Up (8.3)

Genç Carl Fredricksen, sessiz, içine kapanık ve utangaç bir çocuktur. Aynı zamanda da ünlü kaşif Charles F. Muntz’a çok hayrandır. Muntz’un, Güney Amerika’daki Cennet Şelaleleri’nde bulunduğu iddia edilen devasa bir kuşun sahte iskeletini yapmak ile suçlandığını öğrenir öğrenmez Muntz, oraya gidip kuşun canlısını yakalamadan dönmemek için yemin eder. Carl, bir gün Ellie isminde erkeksi tavırları ile dikkat çeken bir kız ile tanışır. O da Carl gibi büyük bir Muntz hayranıdır. Çevrede bulunan terk edilmiş bir evi Cennet Şelalesi manzaralı bir uçuruma taşımak istediğini Carl’a sır olarak söyler ve kendine yardımcı olmasını ister. 

Carl ve Ellie daha sonra evlenir ve onarılmış bir evde yaşamaya başlarlar ve burada yaşlanırlar. Çocuk sahibi olamayan bu sevimli çift, defalarca Cennet Şelaleleri’ne gidebilmek için para biriktirir ama bir türlü gidemez. Ellie bir gün vefat eder ve Carl yaşlılığında karısı ile kurduğu bu hayali gerçekleştirmek için yola koyulur. Her yaştan insanın severek izlediği bu çizgi film, izleyenlere duygusal anlar yaşatıyor.

10- Tonari no Totoro (8.2)

1988Studio Ghibli yapımı bir Japon animasyon (anime) filmi olan Komşum Toronto, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilmiştir. Bu filmde orman ruhları ve iki kız kardeş arasındaki ilişkiyi anlatır. Filmin olağan üstü özellikleri olan kahramanı Toronto, daha sonra da Studio Ghibli’nin maskotu olur. Büyük ilgi çeken bu yapım en çok izlenen ve en çok beğenilen çizgi filmler arasında yer almayı başardı.

En İyi Türk Aşk Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Türk Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türk Aşk Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Türk Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Leave feedback about this