En İyi Uzaylı Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 11 Uzaylı Filmi (İmdb Sırasına Göre)
Kültür Sanat

En İyi Uzaylı Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 11 Uzaylı Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Uzaylı Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 11 Uzaylı Filmi (İmdb Sırasına Göre) – Kültür Sanat Haberleri

En İyi Uzaylı Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 11 Uzaylı Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Uzaylı Filmleri

1. Yıldız Savaşları (1977) – IMDb: 8.6

Beyaz perdede ilk kez 1977 yılında izleyicilerle buluşan bu film, bir grup farklı karakterlerden oluşmuş asi birliğin gerilim, aksiyon ve macera dolu öyküsünü izleyiciye aktarmaktadır. Uzay filmleri arasında çığır açan ve halen daha günümüzde seri filmleri devam etmekte olan bu yapım geçmişten bu güne en iyi gişe yapan ve en çok izlenen uzay filmlerinden bir tanesidir.

2. Yıldızlararası (2014) – IMDb: 8.6

Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında yer alan Yıldızlararası filmi, en yeni bilim kurgu yapımlarından biridir. Kara delik ve 5. Boyut varlıklarından bahsedilen bu filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturmaktadır. Film baştan sona dikkatlice izlenmeli çünkü insan beynini zorlayan birçok sahnesi bulunmaktadır.

3. Alien (1979) – IMDb: 8.4

Sinema dünyasına 1979 yılında yayınlanarak damga vuran Alien filmi, uzaydaki görevini tamamlayıp Dünya’ya dönmek için hazırlanan bir kargo gemisi ve içindeki mürettebatın başına gelen macera dolu olayları anlatmaktadır. Bilgisayarın yakın bir gezegende bir cisim tespit etmesiyle uyku tulumlarında uyuyan 2 Kadın ve 5 erkek uyandırılır. Tespit edilen gezegene varan ekip terk edilmiş bir uzay gemisi ile karşılaşır. Bölgede bilinmeyen yumurtalar bulunmaktadır ve bu yumurtalardan çıkan yengece benzeyen bir yaratık ekiptekilerden birisine yapışır.

4. VOL-İ IMDb: 8.4

En iyi bilim kurgu filmleri listesinde yer alan Wall – E animasyon türünde bir yapımdır. Bu filmde ilk defa uzayın farklı bir öyküsü anlatılmaktadır. 8.4 gibi yüksek bir IMDb puanı alan Wall – E filminin konusu; geri dönüşümü olmayan çöpler sebebiyle yaşanmaz bir gezegen haline gelen dünyadaki bir şirket, bir uzay aracına insanları bindirir ve dolayı dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. Bunun üzerine bir şirket insanları uzay aracına alıp, Wall – E adı verilen robotların dünyayı temizlenmeye çalışmasını başlatır.

5. 2001: Bir Uzay Destanı (1968) – IMDb: 8.3

Tüm zamanların en iyi uzay filmlerinden biri olan ve 1968 yılında ilk kez vizyona giren 2001: A Space Odysse tarihine bakılmadan mutlaka izlenmesi gereken bir yapımdır. Yönetmen koltuğunda oturan Stanley Kubrick aynı zamanda filmin senaristidir.

6. Galaksinin Koruyucuları (2014) – IMDb: 8.1

Galaksinin Koruyucuları en çok izlenen Marvel Sinematik Evreni’nin filmlerinden bir tanesi olarak, tamamı uzayda geçen Marvel filmleri listesindeki ilk filmdir. Star Lord, hırsız bir genç olarak evrende güç taşı diye bilinen taşın peşinde olan filmin baş kahramandır. Ancak bu macerada tek başına değildir. Aynı zamanda tehlikeli bir düşmanda taşı istemektedir. Aynı zamanda bu macera kendisine yeni arkadaşlar kazandıracaktır. Galaksinin Koruyucularının Marvel filmlerine büyük ölçüde katkısı bulunmaktadır ve mutlaka izlenmelidir. Filmi daha iyi anlamak adına Marvel yapımlarını sırasıyla izleyebilirsiniz.

7. Solaris (1972) – IMDb: 8.1

Eski bir yapım olan ve üzerinden seneler geçmesine rağmen kalitesi değişmeyen başarılı yapımın yönetmen koltuğunda Andrey Tarkovski yer almaktadır. Anatly Solonitsyn, Natalya Bondarchuk ve Donatas Banionis gibi ünlü isimlerin yer aldığı bu film büyüleyici konusuyla hayranlık uyandıran bir yapımdır. 

8. Marslı (2015) – IMDb: 8.0

Amerika’nın ünlü oyuncusu Matt Damon’ın bir botanikçiyi canlandırdığı bu film 2035 senesinde yaşayan muhteşem bir uzay filmidir. Bilimsel bir araştırma için Ares III isimli mürettebat uzay yolculuğu gerçekleştirir ancak bir toz fırtınasına yakalanır. Mürettebattan biri olan öldüğü düşünülen botanikçi, zekası sayesinde hayatta kalarak Mars’ta kendisine küçük bir yaşam kurmuştur. Fakat sonsuza kadar burada kalamaz ve kurtarılması gerekir.

9. Uzay Yolu (2009) – IMDb: 7.9

Dünya’nın en gelişmiş uzay gemisi olan Atılgan’ın, mürettebatının gençlik yıllarının efsane hikayesini izleyiciyle buluşturan muhteşem bir yapım. Filmde geçen dönemde mürettebatının gençlik zamanları anlatılırken, şeytani güçleri olan bir düşmanı engelleme görevi ile büyük bir macera başlamaktadır. Bir tarafta Spock diğer tarafta ise James T. Kirk yer alırken galaksinin yaşaması iki rakibe bağlıdır.

10. Ay (2009) – IMDb: 7.9

Vizyona 2009’da giren Ay filminin konusu, aya ulaşmak ve orada inceleme yapmak için 3 yıl boyunca çabalayan astronot Sam Bell’in yaşadıklarıdır. Yaptığı işi fazla ciddiye alan Sam, Ay’ı adeta evi gibi görmektedir. Günlük yaşamını orada da devam ettiren Sam eve dönmek için hazır yapmaya başlar. Fakat etrafında birtakım gizemli olaylar yaşanmaktadır ve bir süre sonra kendi kendisiyleakarşılaşacaktır. 

11. Yarının Sınırında (2014) – IMDb: 7.9

All You Need Is Kill isimli eserden uyarlanan Yarının Sınırında isimli bu film 2014 yılında izleyicilerle buluşmuştur. Yönetmen koltuğunda Doug Liman’ın oturduğu bu film, vizyona girdiği yılın en çok sevilen bilim kurgu filmlerinden bir tanesidir. Uzaylılarla savaşan bir askerin konu edindiği bu filmde Brendan Gleeson, Emily Blunt ve Tom Cruise gibi ünlü isimlerin yer almaktadır. Bu filmde baş roldeki kişi her öldüğünde aynı gün tekrar yaşanmaktadır. 

En İyi Cin Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 13 Cin Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Cin Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 13 Cin Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Leave feedback about this