En İyi Türkan Şoray Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Türkan Şoray Filmi (İmdb Sırasına Göre)
Kültür Sanat

En İyi Türkan Şoray Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Türkan Şoray Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türkan Şoray Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Türkan Şoray Filmi (İmdb Sırasına Göre) – Kültür Sanat Haberleri

En İyi Türkan Şoray Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Türkan Şoray Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türkan Şoray Filmleri:

1- Selvi Boylum Al Yazmalım: 

Imdb Puanı: 8.6 

Asya ile İlyas ilk görüşte birbirine aşık olurlar. Kısa bir süre sonra evlenirler. İlyas, kamyon şoförlüğü yaptığı için Asya sık sık oğlu Samet ile yalnız kalır. Bir gün İlyas’ın kendisini aldattığını öğrenince evi terk eder. Yolda Cemşit adında biriyle tanışır ve onunla yaşamaya başlar. 

2- Dönüş: 

Imdb Puanı: 8.0 

Türkan Şoray’ın hem oynayıp hem de yönettiği film 1972 yılında gösterime girdi. Çalışmak için Almanya’ya giden bir gurbetçi ile köyünde bıraktığı karısının yaşadıklarını anlatan filmde Türkan Şoray’a Kadir İnanır ve Bilal İnci eşlik ediyor. 

3- Vesikalı Yarim: 

Imdb Puanı: 7.6

Sait Faik Abasıyanık’ın ynı adlı öyküsünden beyaz perdeye uyarlanan filmde bir manav ile şarkıcının yaşadığı dokunaklı aşk hikayesi anlatılıyor. Türkan Şoray canlandırdığı Sabiha rolüyle Antalya Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görüldü. 

4- Sultan: 

Imdb Puanı: 7.6 

Adile Naşit, Şener Şen ve Bulut Aras’ın da rol aldığı filmde, Türkan Şoray dul bir kadın olan Sultan’ı canlandırıyor. Muhtarın oğlu Sultan’a aşık olur ve babasının tüm engellemelerine rağmen evlenirler. Muhtar hem oğlundan intikam almak hem de para kazanmak için gecekonduları yıkıp yerine yüksek binalar dikmeye karar verir. Yıkım ekipleri geldiğinde mahallede büyük bir isyan çıkar. 

5- Dila Hanım: 

Imdb Puanı: 7.4

Rıza ve adamları Dila Hanım’ın kocasını öldürürler. Kocasının öcünü almak için yemin eden Dila Hanım yeni tanıştığı bir adama aşık olur. Aşık olduğu adamın kocasının katili olduğunu öğrendiğinde ise aşk ve intikam duyguları arasında bocalar. 

6- Devlerin Aşkı: 

Imdb Puanı: 7.5 

Senaryosunu Bülent Oran’ın yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Osman Seden oturuyor. Aynı kadına aşık olan iki arkadaşın yaşadıklarını anlatan dram – romantik türündeki film 1976 yılında gösterime girdi. 

7- Hayallerim Aşkım ve Sen: 

Imdb Puanı: 7.1 

Coşkun, Derya Altınay adlı bir sinema oyuncusuna saplantılı bir şekilde hayrandır. Bu hayranlığı günden güne artar ve sevgilisini terk eder. Bir gün Derya Altınay ile gerçekte tanışan Coşkun, hayran olduğu yıldız oyuncu için bir senaryo yazmaya karar verir. 

Türkan Şoray filmdeki performansıyla Altın Portakal Film Festivali ve 2. Akdeniz Akdeniz Ülkeleri Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 

8- Sultan Gelin: 

Imdb Puanı: 7.0 

Sultan rızası olmadan Osman ile evlendirilir. Osman, kalp hastasıdır ve çok geçmeden ölür. Töre gereği Sultan, Osman’ın kundaktaki kardeşiyle evlendirilir. Halit Refiğ’in yazıp yönettiği Sultan Gelin, 1973 yılının en çok gişe yapan Türk filmlerinden biri oldu. 

9- Berdel: 

Imdb Puanı: 6.9 

En eski evlilik törelerinden biri olan berdeli anlatan filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturuyor. 

10- Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu: 

Müziklerini Melih Kibar’ın yaptığı filmin baş rolleri Türkan Şoray, Ekrem Bora ve Gülsen Tuncer paylaşıyor. Sevgilisinin ani ölümüyle yıkılan bir kadının yaşadıklarını anlatan film, 28. Antalya Film Festivalinde En İyi 3. film seçildi. 

11- Mine

Imdb Puanı: 6.9 

1982 yılında gösterime firen film evli bir kadın olan Mine ile İlhan’ın yasak aşkı anlatılıyor. 

12- Gazi Kadın: 

Imdb Puanı: 6.9 

93 Harbinde Rus Ordusu Erzurum’a saldırır. Zeynep’in kocası Ahmet de harbe katılır. Ancak çok geçmeden Ahmet’in şehit olduğu haberi gelir. Zeynep habere inanmaz ve kocasını bulmak için yola çıkar. 

13- Sinekli Bakkal: 

Imdb Puanı: 6.9 

Halide Edip Adıvar’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmde Türkan Şoray’a Ediz Hun, Çolpan İlhan ve Erol Günaydın eşlik ediyor. 

14- Yedi Kocalı Hürmüz: 

Imdb Puanı: 6.9 

Hürmüz, kocasının 6 kadınla daha evli olduğunu öğrenince intikam almaya karar verir. Tıpkı eşi gibi o da 6 kişiyle daha evlenmeye karar verir. Komedi – Romantik türündeki film, 1971 yılında gösterime girdi. 

15- Kadın Değil Baş Belası 

Imdb Puanı: 6.9 

Murat’a büyük bir miras kalır. Fakat mirası almak için yerine getirmesi gereken bir şart vardır: Evlenmek. O da idama mahkum edilmiş bir kadınla evlenir. Ancak af çıkınca evlendiği kadın hapisten çıkar ve Murat’ın peşine düşer. 

16- Günahkar Kadın: 

Imdb Puanı: 6.9 

Türkan Şoray ve Filiz Akın’ın aynı adama aşık olan iki kız kardeşi canlandırdığı Günahkar Kadın filminin yönetmen koltuğunda Ülkü Erakalın oturuyor. 

17- Açlık: 

Imdb Puanı: 6.8 

Meryem’in eşi çalışmak için İstanbul’a gider. Köyde kıtlık baş gösterir. Meryem hem açlıkla hem de hakkında çıkan dedikodularla tek başına mücadele etmek zorunda kalır. 

18- Azap: 

Imdb Puanı: 6.8 

Türkan Şoray’ın hem yönetip hem de oynadığı Azap filmi hasta çocuğunu tedavi ettirmek için yollara düşen bir kadının yaşadığı çaresizlik anlatılıyor. 

19- Ölü Bir Deniz: 

Imdb Puanı: 6.8 

Evliliğinde mutsuz olan Yüksek ile yeni tanıştığı Adnan’ın yaşadığı tutku dolu birlikteliği anlatan film 1989 yılında gösterime girdi. 

20- Rumuz Goncagül: 

Imdb Puanı: 6.7

Goncagül rumuzuyla gazeteye evlilik ilanı veren bir kadının yaşadıklarının anlatıldığı filmin oyuncuları arasında Hakan Balamir ve Müşfik Kenter de yer alıyor. 

En İyi Tarantino Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 20 Tarantino Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Tarantino Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 20 Tarantino Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Leave feedback about this