En İyi Türk Romantik Komedi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Türk Romantik Komedi Filmi (İmdb Sırasına Göre)
Kültür Sanat

En İyi Türk Romantik Komedi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Türk Romantik Komedi Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türk Romantik Komedi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Türk Romantik Komedi Filmi (İmdb Sırasına Göre) – Kültür Sanat Haberleri

En İyi Türk Romantik Komedi Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Türk Romantik Komedi Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Bu tür yapımlarda genellikle bir aşk hikayesi komik ögeler ile birlikte harmanlanır. Senaryoda çiftlerden birinin ya da her ikisinin aşması gereken bir engel vardır. Romantik komedi filmlerin ortak özelliklerinden bir diğeri de genellikle mutlu sonla bitmesidir. Dünya sinemasında türün en iyi örnekleri arasında En İyi Arkadaşım Evleniyor, Ah Mary Vah Mary, 50 İlk Öpücük ve Aşk Engel Tanımaz filmleri gösterilebilir. 

En Çok İzlenen ve Beğenilen Türk Romantik Komedi Filmleri 

1- Kocan Kadar Konuş 

Imdb Puanı: 6.2 

Şebnem Burcuoğlu’nun aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Kocan Kadar Konuş filminde, evlilik, kadın erkek ilişkileri ve kadının toplumdaki yeri sorgulanıyor. Efsun, ne kadar istese de hemcinsleri gibi davranamaz. Erkeklerle iletişim sorunları yaşayan Efsun, yıllardır beklediği aşkın bir türlü kapısını çalmamasından şikayetçidir. Ta ki karşısına Sinan çıkana kadar. 

2- Patron Mutlu Son İstiyor 

Imdb Puanı: 6.1 

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı filmde, senaryosunu yazmak için Nevşehir’e giden bir senaristin yaşadıkları anlatılıyor. Tolga Çevik’in Sinan, Ezgi Mola’nın Eylül karakterini canlandırdığı filmin çekimleri İstanbul ve Kapadokya’da gerçekleştirildi. 

3- Kardeşim Benim 

Imdb: 5.9 

Murat Boz’un Hadi İnşallah’tan sonra 2. sinema filmi olan Kardeşim Benim serisinin ilk filmi 2016 yılında vizyona girdi. Babalarının vasiyetini yetini getirmek üzere yollara düşen iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı filmde Aslı Enver, Zeynep Uysal karakterini canlandırıyor. Burak Özçivit ile Murat Boz’un iyi bir ikili olduğu filmi 2 milyonun üstünde kişi izledi. Yaklaşık 24 milyon TL. gişe hasılatı elde eden film Almanya ve Azerbaycan’da da vizyona girdi. 

4- Kocan Kadar Konuş: Diriliş 

Imdb Puanı: 5.8 

Kıvanç Barunönü’nün yazıp yönettiği Kocan Kadar Konuş: Diriliş filmini, 1 milyon 340 milyon sinemasever izledi. Toplamda 16 milyon TL gişe hasılatı elde eden romantik komedi türündeki filmde Ezgi Mola, Murat Yıldırım, Ebru Cündibeyoğlu, Hümeyra ve Eda Ece rol alıyor. 

5- Nasipse Olur 

Imdb Puanı: 5.7 

Çekimleri Sinop şehrinde gerçekleştirilen Nasipse Olur filminin yönetmen koltuğunda Selahattin Sancaklı oturuyor. Romantik komedi türündeki filmde yaşadığı tüm talihsizliklere rağmen umudunu kaybetmeyen Günfer’in Gökhan ile yaşadığı aşk anlatılıyor. Nur Sürer, Algı Eke, Kıvanç Baran Aslan ve Burak Sevinç’in rol aldığı film 2019 yılında gösterime girdi. 

6- Ağır Romantik: 

Imdb: 5.6 

Deniz Denizciler’in yazıp yönettiği Ağır Romantik filminde baş rolleri Onur Tuna ve Tuvana Türkay paylaşıyor. Kerem ile Aslı masalının modern bir uyarlaması olan yapım 14 Şubat 2020 yılında vizyona girdi.

Aslı ile Kerem evlilik hazırlığı yapmaktadır. Ancak birbirlerine söyledikleri yalanlar bir bir ortaya çıkınca ortalık karışır. 

7- Romantik Komedi 

Imdb Puanı: 5.3 

3 yakın kız arkadaşın erkek arkadaşlarıyla yaşadığı sorunları mizahi bir dille beyaz perdeye aktarıyor. 5 Şubat 2010 tarihinde gösterime giren filmi toplamda 670 bin kişi izledi. Filmin başrol oyuncuları arasında Issız Adam filmiyle üne kavuşan Cemal Hünal yer alıyor. Filmde rol alan diğer isimler ise şunlardır: Begüm Kütük, Sedef Avcı, Sinem Kobal, Engin Altan Düzyatan, Gürgen Öz ve Burcu Kara. 

8- Romantik Komedi: Bekarlığa Veda Partisi 

Imdb Puanı: 5.2 

Serinin ikinci filmi 3 yıl sonra, 14 Şubat Sevgililer Gününde vizyona girdi. Esra’nın evlilik provalarına başlaması ile birlikte Didem telaşlanmaya başlar. Esra da evlendikten sonra grupta tek bekar kendisi kalacaktır. O Cem’den evlilik teklifi beklerken, Cem yeni filminin çekimleri esnasında çekici bir kadınla tanışır. 

Erkek bekarlığa veda partisi hazırlığındayken Esra, Didem ve Zeynep dansöz kılığında partiye sızar. Romantik Komedi: Bekarlığa Veda Partisinin yönetmen koltuğunda Erol Özlevi oturuyor. 2. filmde kadroya katılan yeni isimler arasında Öykü Çelik, Özge Ulusoy ve Nurseli İdiz gibi ünlü isimler yer alıyor. 

9- Kardeşim Benim 2 

Imdb Puanı: 4.5 

İlk filmde olduğu gibi Kardeşim Benim 2 filminin yönetmen koltuğunda da Mert Baykal oturuyor. Senaryosunu Mert Külünk’ün kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler: Murat Boz, Burak Özçivit, Ferdi Sancar, Pınar Deniz, Leyla Feray ve Hakan Karsak. 

10- Erkek Tarafı: Testosteron 

Imdb Puanı: 4.4 

Atlıkarınca ve Başka Dilde Aşk filmlerinden sonra Romantik Komedi filmlerine yönelen İlksen Başarır’ın çektiği Erkek Tarafı 2013 yılında gösterime girdi. Diyaloglara dayalı olan yapımda 7 erkeğin kadınlar ve ilişkiler hakkındaki anılarına ve düşüncelerine yer veriliyor. Film senaristliğini Mert Fırat, Kemal Aydoğan ve İlksen Başarır üstlendi. 

Hayli kalabalık bir kadroya sahip olan Erkek Tarafı: Testosteron filminde rol alan oyuncular: Mert Fırat, Metin Çoşkun, Mehmet Cihan Ercan, Emre Karayel, Timur Acar, Onur Ünsal ve Timur Kirli. 

En İyi Türk Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Dram Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Türk Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Türk Dram Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Leave feedback about this