Elon Musk’ın yeni nesil Starlink uyduları düşüyor
Teknoloji

Elon Musk’ın yeni nesil Starlink uyduları düşüyor

Şubat 2023’ün sonunda yörüngeye gönderilen bazı yeni nesil Starlink uyduları düşmeye başladı.

Elon Musk’ın yeni nesil Starlink uyduları düşüyor

ensonhaber.com

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

Dünyada yetersiz internet erişimi bulunan yerlere uydu interneti sağlamayı planlayan Starlink projesine ait aktif faaliyet gösteren uyduların sayısı, şu anda 3 bini aşmış durumda.

Yeni Starlink uyduları başarısız oldu

SpaceX, kısa bir süre önce güncellenmiş Starlink uyduları olan Starlink V2 Mini’leri fırlatmıştı. Ancak şirket, Starlink V2 Mini uydularının sorun yaşadığını açıkladı.

3 Nisan günü öğlen vakitlerinde Starlink V2 Mini 30062 numaralı uydu, Kaliforniya kıyılarının üzerinde Dünya atmosferine girdi ve yanarak yok oldu.

16 Mart tarihinde ise yörüngeye gönderilen bu uyduların bazılarında irtifa kaybı yaşandığı ortaya .çıkmıştı.

Elon Musk’tan açıklama

SpaceX CEO’su Elon Musk, bazı uyduların muhtemelen Dünya atmosferinde yörüngeden çıkarılıp yok edilmesi gerekeceğini, geri kalanların ise daha fazla test için uzayda kalacağını söyledi.

Ayrıca Musk, V2 Mini uydularının yeni bir teknoloji olduğunu ve bazı sorunların yaşanmasının zaten beklendiğini belirtti.

Daha güçlü antenler ve yüksek hızlı frekanslarla donatılan V2 Mini’ler, SpaceX’in mega internet uydusu serisinin kapasitesini artırmasına yardımcı olacak.

Bu uyduların kaçının yörüngeden çıkarılması gerektiği ve bunun ne kadar süreceği açıklanmasa da bu işlem, yörüngedeki uzay çöplerinin sayısını daha da artıracak.

Uzay gözlemlerini zorlaştırıyor

Uyduların bu kadar fazla olması, bazı uzay gözlemlerini de zorlaştırıyor. Yeni bir çalışmaya göre Starlink uyduları, gök bilimcilerin cisimleri gözlemlemesine engel oluyor.

Elde edilen güncel verilere göre, şu anda alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 6000 adet uydu bulunuyor. Bu uyduların yüzde 62’si Starlink’e ait.

Leave feedback about this