Dünya’dan 14 kat daha büyük Güneş fırtınası görüntülendi
Teknoloji

Dünya’dan 14 kat daha büyük Güneş fırtınası görüntülendi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Dünya’dan 14 kat daha büyük olan devasa bir ‘Güneş kasırgasının görüntülerini paylaştı.

Dünya'dan 14 kat daha büyük Güneş fırtınası görüntülendi

Güneş patlamaları, Güneş’te gerçekleşen şiddetli patlamalara deniyor. Bu patlamalar milyarlarca megaton gücünde olup, genelde 1 milyon km/saat hızla hareket edebiliyor.

Sonucunda devasa enerji açığa çıkan Güneş patlamaları nedeniyle Dünya atmosferine, normalin üzerinde küçük dalga boylu radyasyon parçacıkları giriyor.

Bu püskürtüler sonucunda yeryüzündeki GPS gibi iletişim ve güç ağları olumsuz etkileniyor.

NASA, Güneş patlamasını paylaştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Dünya’dan 14 kat daha büyük olan devasa bir Güneş kasırgasının görüntülerini paylaştı.

Plazma ve ısıdan oluşan hortumun 120 bin kilometreden daha uzun olduğu ve saatte 500 km hızla hareket ettiği belirtildi.

Güneş’teki patlamaların ve lekelerin minimum seviyeye indiği dönemlere “solar minimum”, lekelerin arttığı ve patlamaların da sıklaştığı evrelere ise “solar maksimum” deniyor. Güneş, her 11 yılda bir bu evreler arasında geçiş yapıyor.

2025’teyse solar maksimum evresi zirve noktasına ulaşacak. Bu nedenle bilim insanları özellikle 2025 civarında şiddetli patlamaların Dünya’yı etkilemesini bekliyor.

Leave feedback about this