Boeing, ABD’den KC-46A Yükseltme Sözleşmesi Aldı
Savunma Sanayii

Boeing, ABD’den KC-46A Yükseltme Sözleşmesi Aldı

Boeing, ABD Hava Kuvvetleri tarafından verilen 184 milyon dolarlık sözleşme kapsamında Blok 1 yükseltmesi ile KC-46A gelişmiş iletişim yeteneklerini geliştirecek.

Yükseltmeler, anti-parazit ve şifreleme özelliklerine sahip görüş hattı ve görüş hattı ötesi iletişim teknolojilerini içeriyor. Bu yetenekler KC-46A’nın savaş alanı durumsal farkındalığı için ortak ve müttefik kuvvetlere sağladığı veri ve iletişim bağlantısını daha da geliştirecek.

Boeing Başkan Yardımcısı ve KC-46 Program Yöneticisi James Burgess, “Bu yükseltme Boeing ve Hava Kuvvetleri’nin uzun vadeli yatırımını gösteriyor. KC-46A, görevin ihtiyaçları geliştikçe en son yetenekleri doğrudan uçağın DNA’sına entegre etmek için üretildi.” dedi.

KC-46A halihazırda herhangi bir tankerden daha güvenli iletişim ve daha fazla veri entegrasyonu sunarak mürettebata ve filoya gerçek zamanlı karar verme için durumsal farkındalık sağlıyor. Müşterek kuvvetlere yakıtın yanı sıra veri de sağlayan KC-46A, 21. yüzyıl için tanker rolünü dönüştürüyor. Bununla beraber Gelişmiş Savaş Yönetim Sistemi entegrasyonu da dahil olmak üzere savaş alanı ağ yeteneklerini genişletmeye devam edecek.

2022 yılında ABD Hava Kuvvetleri Hava Hareketlilik Komutanlığı (Air Mobility Command / AMC) KC-46A’yı küresel muharebe operasyonları için onayladı. KC-46A, AMC liderlerinin “oyun değiştirici” olarak tanımladığı operasyonda bağlanabilirlik ve durumsal farkındalık gösterdi.

Leave feedback about this