Boeing, 184 Adet Apache Üretecek
Savunma Sanayii

Boeing, 184 Adet Apache Üretecek

Boeing, Amerikan Ordusu ve Avustralya için ilk Apache’ler de dahil olmak üzere uluslararası müşteriler için 184 adet AH-64E Apache üretecek. Bu 1,9 milyar dolarlık sözleşme, sözleşmenin toplam mevcut finanse edilen değerini 2,1 milyar dolara çıkarıyor. Potansiyel yükümlülüklerle birlikte anlaşma 3,8 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Saldırı Helikopteri Programları Başkan Yardımcısı ve Boeing Mesa üst düzey yöneticisi Christina Upah, “Amerikan Ordusu’nun saldırı filosunu geliştirirken, diğer ortak ülkeleri destekliyor ve en yeni Apache müşterimiz olan Avustralya Ordusu’na hoş geldiniz diyoruz. Bu sözleşme dünya çapında Apache’lere duyulan ihtiyacı vurguluyor.” dedi.

Amerikan Ordusu 115 adet yeniden imal edilmiş Apache alacak ve 15 Apache daha opsiyonel olarak tedarik edilerek vergi mükelleflerine önemli tasarruflar sağlanacak. İlave 54 uçak ise Yabancı Askeri Satışlar kapsamında ortak ülkelere teslim edilecek.

Amerikan Ordusu Apache Proje Yöneticisi Albay John (Jay) Maher, “Bu çok yıllı sözleşme savaşçılar ve tüm Apache ekibi için kritik önem taşıyor. Bu sözleşme, Ordunun, ulusumuzun en iyilerinin ellerine eşsiz yetenekler vermeye devam etme kararlılığını gösterirken, yeteneklerini dünyanın en iyi saldırı helikopterini üretmek için harcayan seçkin vatandaşlar ve şirketler için istikrar ve öngörülebilirlik sağlıyor.” dedi. 

2017’de imzalanan ilk çok yıllı sözleşme kapsamında Boeing, 244 adet yeniden üretilmiş Apache’yi Ordu’ya ve 24 adet yeni inşa uçağı da uluslararası bir müşteriye teslim etti. Şu anda dünya çapında 1.275’ten fazla Apache görev yapıyor.

Leave feedback about this