BMC, Yeni ALTAY’ı Basınla Buluşturdu
Savunma Sanayii

BMC, Yeni ALTAY’ı Basınla Buluşturdu

BMC, dün basın mensuplarını Adapazarı/Sakarya’da bulunan tesislerinde ağırladı. Düzenlenen basın buluşmasında BMC CEO’su Prof. Dr. Murat Yalçıntaş, BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan ve BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz aylarda düzenlediği basın buluşmasında BMC, TUNA motoru ve diğer projelere ilişkin bilgiler vermişti. Dün düzenlenen toplantıda ise BMC, Ana Muharebe Tankı ALTAY ve diğer projelere ilişkin bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Toplantının dikkat çeken konuları ise, Ana Muharebe Tankı ALTAY, Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, Yeni Nesil Zırhlı Araç ALTUĞ 8×8 ve diğer yerli projeler oluşturdu.

Açılış konuşmasını yapan BMC CEO’su Murat Yalçıntaş “Arifiye tesisleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin malıdır. Bizler burada 25 yıllığına üretim yapıyoruz. Bu üretimi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin izin, onayı ve denetiminde yapıyoruz. Bu fabrikada çalışan yabancı uyruklu hiç kimse yok. Burada üretilen Altay tankı başta olmak üzere yerli ve milli motorlar ve diğer tüm araçların fikri mülkiyet hakkı devletimize aittir. Bu tesislerdeki her türlü üretim ve satış devletimizin izniyle yapılmaktadır. BMC Savunma şirketimizin hizmet amacı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin daha ileriye gitmesi ve daha güçlü olmasıdır.” dedi. Yeni ALTAY tankının ilk iki adedinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne test için teslim edileceğini aktaran Yalçıntaş, “Ankara’da bulunan bir organize sanayi bölgesinde yeni fabrikamız için yer satın aldık. ALTAY’ın seri üretimini de inşallah burada gerçekleştireceğiz.” dedi. 

ALTAY Ana Muharebe Tankı seri üretimi, Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, Leopard2A4 Tankı modernizasyonuYeni Nesil Zırhlı Araç ALTUĞ 8×8 projeleri hakkında bilgiler veren BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, “Türkiye’nin alanında en yetkin zırhlı araçlar tasarım ve üretim ekibini Arifiye Tesisleri’nde bir araya getirdik. Ordumuzun en önemli tesislerinden biri olan fabrikanın altyapısını, çalışma ve üretim alanlarını yeniledik. Verimliliğin arttırılması yönünde de birçok projeyi gerçekleştirdik ve bu kapsamda 3 yılda tesiste çok ciddi yatırımlar yaptık.” dedi.

BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, ALTAY için kullanılacak BATU güç grubu için çalışmaların devam ettiğini ve 2026 yılı ikinci yarısından itibaren “Yeni ALTAY”ların BMC Power üretimi yerli ve milli güç grupları ile seri üretimine geçmesini hedeflediklerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Leave feedback about this