Beklenen Ukrayna Genel Karşı Taarruzu Ne Zaman ve Hangi Bölgede Yapılabilecek? 
Savunma Sanayii

Beklenen Ukrayna Genel Karşı Taarruzu Ne Zaman ve Hangi Bölgede Yapılabilecek? 

Harekatın 404. Günü 3 Nisan 2023 de Rus birlikleri Ukrayna Harekât Alanında,

-Luhansk’ı ele geçirme maksatlı Donets nehri kuzeyinde Kupyansk bölgesi, Kreminna bölgesinde, 

-Donbası ele geçirme maksatlı olarak, Donets nehri güneyinde Siversk doğusunda ve siklet merkezi ile taarruz ettiği Bakhmut bölgesinde,
-Yine Donbas bölgesini ele geçirmek maksadıyla bölgenin güneyinde Donetsk şehri batısındaki bölgedeki taarruzlarına devam etmektedir. 

Siversk doğusu, Bakhmut, Avdiivka ve Marinka yerleşim birimlerinin Rus taarruzlarının merkez üssü olmaya devam etmektedir.
Ukrayna birlikleride bu bölgelerde Bakhmut ile Avdiivka bölgeleri hariç savunmasını emniyetle devam etmekte ancak bu iki kasabada savunmasını zorluklarla sürdürme gayreti içindedir. 

Yeni Kurulan Ukrayna Birlikleri
Ukrayna Savunma Bakanlığı Bahar 2023 genel karşı taarruz kapsamında Ocak 2023 den itibaren harekat ihtiyaçlarına yönelik yeni birlikler teşkil etmeye ve taarruz harekat ihtiyaçlarına yönelik teşkilatlanma çalışmalarına devam etmektedir.
Bu kapsamda 3 Piyade Tugayı, 7 Mekanize Piyade Tugayı, 2 Deniz Piyade Tugayı, 2 Hava Hücum Tugayı ve 3 Topçu Tugayı teşkil edildi ve bu birliklerin araç, silahları batıdan geldi, gelmeye devam etmekte ayrıca personelin eğitimleri de tamamlanmak üzeredir. Halen devam eden harekatta temastaki Ukrayna birlikleri uzun süredir muharebe etmekte ve UK Genel Karşı Taarruzunda kullanılmasının zor olduğu görülmektedir. UK karşı taarruzu muhtemelen yeni teşkil edilen bu 14 adet Manevra Tugayı, 3 Topçu Tugayı ile yapılabilecektir. Batılı ülkelerin verdiği ve vermeye devam ettiği TANK-ZMA-ZPT-TTZA-TOP gibi silah ve araçların muhtemelen bu birliklere verileceğini değerlendiriyoruz. 

Ukrayna Muhtemel Karşı Taarruz Bölgesi 

Ukrayna yapacağı karşı taarruz bölgesi ve hedef mesafesini mevcut bu birliklerin imkân kabiliyetleri doğrultusunda seçecektir.
Azak denizine en yakın temas hattı ve Rus taarruzların nispeten daha durağan olduğu Dinyeper nehri doğusundan Donetsk şehri batısındaki Vuhledar bölgesine kadar olan bölgenin K/T için kullanılabileceği, 

-1. Öncelikli olarak Zaporizhia-Donetsk idari sınırı arasındaki 100 km lik bölgeden karşı taarruz harekatının başlayabileceği ve genel istikametinin Azak denizi kenarındaki Berdyansk şehri olabileceği, halen bu bölgede temas hattı ile Azak denizi arası yaklaşık 90 km lik mesafe olduğu, 

-2. Öncelikli olarak bölgenin doğusunda Zaporizhia-Donetsk idari sınırından Vuhledar güney doğusu bölgesine kadar olan 50 km lik bölgenin olabileceği, bu bölgede ilerleme istikametinin temas hattından 80 km uzaklıktaki Mariupol şehri olabileceğini değerlendiriyoruz. 

Bu 14 Tugay ile operatif seviyede bir harekât icra edilebileceği, ilk kademede 4-5 Tugay kullanılabileceği, müteakip 2 kademede diğer Tugayların kullanılmasıyla Berdyansk bölgesine el atmayı düşüneceğini ve böylece Rus birliklerinin bu bölgede ikiye ayrılacağını düşündüklerini tahmin ediyoruz. Taarruzun, ilk temas hattında cephenin yarılıp harekâtı Rus savunma mevzii derinliklerine aktarılması bölümünün önemli olduğu bunun başarılması halinde diğer safhaların daha süratli gelişeceğini ve Tugayların nispeten mavi doktrin esaslarına göre daha geniş cephelerde ve daha uzun mesafelerdeki hedefler tahsis edileceğini de eklemek lazım. 

Planlanmakta olan UK Karşı Taarruzunun diğer bölgelerde yapılabileceğini irdelediğimizde,
-Donets nehri kuzeyinde hududa kadar olan bölgede halen Svatove bölgesinde Rus taarruz harekatının yavaşda olsa ilerlediği ve durdurulamadığı, bütün Luhansk bölgesinde hududa kadar 100 km mesafe olduğundan karşı taarruz için uygun olmadığı, 

-Donets nehri güneyinde Bakhmut güneyine kadar Rus taarruz harekatının devam ettiği ve Rus taarruzlarının tamamen durdurulamadığından karşı taarruz için uygun olmadığı, -Donetsk şehri batısında Rus taarruz harekatının devam etmesi, yavaşlatılamamasından karşı taarruz için uygun olmadığı, 

-Kherson bölgesinde temas hattının genelde durağan olmasından dolayı karşı taarruz için uygun olduğu ancak taarruz istikameti, hedefi açısından elde edilebilecek askeri kazançların çok fazla fayda sağlamayacağından bu bölgede karşı taarruzun düşünülmemesini değerlendiriyoruz. 

Ukrayna Karşı Taarruz Başlama Zamanı
Aylardır yapılacağı açıklanan UK karşı taarruz zamanının Bahar aylarında yani muhtemelen Nisan ayında yapılacağı dolaylı olarak açıklansa da hazırlıkların tamamlanmamasından dolayı başlayamamıştır. Taarruzu bütün hazırlıklar yapıldıktan sonra yapmayı düşünen ve planlayan Ukrayna bu harekatın başlama zamanını, Avrupalı ülkelerin, İngiltere’nin, ABD’nin taahhüt ettiği Harp Silah Araç ve Gereçlerin hem teslim almayı hemde eğitimlerinin tamamlanmasından sonraki bir zamanda seçeceğini söyleyebiliriz. Karşı Taarruz için Ukrayna’nın ihtiyacı olan Tanklar, ZPT, TTZA, Toplar Ukrayna’ya çoğunlukla gelmiş, diğer ihtiyaçların yani mühimmatın, Hava Savunma Sistemlerin gelmesiyle artık başlayabileceğini görmekteyiz. 

Bu muhtemel zamanında, Nisan ayı sonundan itibaren Mayıs ayı içinde olabileceği kuvvetlenmektedir. Ancak Bakhmut, Avdiivka, Marinka bölgelerindeki gelişmeler bunu etkileyebilecektir. Bu bölgelerdeki Rus ilerlemesinin Ukrayna savunmasını tehlikeye soktuğu için UK tarafından tedbir alınması gerekmekte, ancak UK karşı taarruz için yeni kurulan Tugayları bu bölgelerde kullanmak istememektedir. 

Dolayısıyla bu bölgelerde Rus harekatının Donbas batı idari sınırına doğru ilerleme ihtimalinde alınması zorunlu tedbirler kapsamında bu yeni kurulan Tugayların kullanılabileceği ve UK karşı taarruz başlama zamanının uzayabileceğini de unutmamak lazım diye düşünüyoruz. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Leave feedback about this