ATAK-2’nin ilk Uçuş Tarihi 2023
Savunma Sanayii

ATAK-2’nin ilk Uçuş Tarihi 2023


TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yeni nesil taarruz helikopteri ATAK 2’nin bu ay uçacağını açıkladı. Kotil, Milli Muharip Uçak’ın (MMU) ise 2028’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceğini söyledi.  İnşallah, Dünya’nın en iyi taarruz helikopteri olacak. İlk üçünün teslimatı, 2025’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mıza gerçekleştirilecek. Toplam ağırlığı 11 ton, 1.5 ton mühimmat taşıyabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı bir televizyon programında, şirketin yürüttüğü savunma projeleriyle ilgili güncel durumu paylaştı.

Türkiye’nin en büyük projelerinden olan ve geçen ay taksi yapan Milli Muharip Uçak‘ın 2028’de kullanılmaya başlanacağını kaydeden Kotil, Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı yapan 4 ülkeden biri olduğunu söyledi.

ATAK-2'nin ilk Uçuş Tarihi 2023
ATAK-2‘nin ilk Uçuş Tarihi 2023

Kotil, şöyle devam etti:

“5’inci nesil üzerine bir kaplama koymanız gerekiyor ki gerçekten radar hiç geri gitmesin. Yani 5’inci nesil bir savaş uçağını 200 kilometreden sen göremiyorsun, yerdeki radarlar göremiyor, karşıdaki uçak göremiyor ama kendisi görüyor. Ülkenin bekası için bunun gerçekten yüzde yüz yerli olması gerekiyor. Başkasından bir şey bekleyerek uçak yapamazsınız. Tek başına bir ordu bu.”

“ATAK 2 dünyadaki en iyi helikopter olacak”


Yeni nesil taarruz helikopteri ATAK 2’nin de uçuşa hazır olduğunu aktaran Kotil, “İnşallah dünyadaki en iyi helikopter olacak. Şu anda motor çalıştıracak önümüzdeki birkaç gün içinde. İnşallah bu ay içinde uçuşunu gerçekleştirecek.” dedi. Ukrayna, ATAK-II’nin T0 isimi ilk prototipinde kullanılacak ilk iki adet iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru’nu Türkiye’ye 27 Ocak 2023’te teslim etmişti.  Halihazırda montaj faaliyetleri devam eden T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin ilk prototipine, bu ay içerisinde motorların entegre edilmesi ve ilk motor çalıştırmanın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

T929 ATAK-II projesi

Proje kapsamında ortaya çıkacak helikopter; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlandı.

İlk olarak Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde hizmet vermesi planlanan helikopterin ilerleyen dönemde deniz varyantının üretilerek TCG ANADOLU LHD gibi platformlarda kullanılmak üzere Deniz kuvvetleri Komutanlığına da hizmet vermesi bekleniyor.

2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber’de Gündem Özel yayınında 2025 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ATAK II taarruz helikopteri teslimatı yapılacağını açıklamıştı.

TUSAŞ ve İTÜ ortaklığında Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı açılış programı sonrasında Defence Turk sorularını yanıtlayan Temel Kotil, ATAK-II ağır sınıf taarruz helikopterinin deniz (naval) versiyonunun geliştirileceğini açıklamıştı.

Temel Kotil, “ANADOLU LHD için Atak ve Gökbey’in deniz versiyonu çıkacak mı? Bu yönde bir takviminiz var mı?” sorumuza “Şu an için ATAK-II’nin deniz versiyonunu düşünüyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı
2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı

Ağır sınıf ATAK 2 Helikopterin Özellikleri:

8-10 Ton Sınıfı


2 adet Turboşaft Motor (TS3000x2=6.000 Hp)

1.200 kg. Faydalı Yük (Mühimmat) Lançerler Hariç

20.000 ft servis tavanı olacak

HOGE Kabiliyeti (6000 ft, 35°C @MTOW)

Mürettebat 2 Pilot


Azami hız 172 Kts

6 Kanat İstasyonu

12.7 mm Mühimmata Dayanıklı Zırhlı Kokpit

Operasyon Kabiliyeti: -40/+50 C Gece/Gündüz

12,7 mm Mühimmata Karşı Balistik Koruma

Yüksek Sıcaklık ve Yüksek İrtifa Şartlarında Görev Yapabilme

Çevresel Etmenlere Dayanıklı

Gelişmiş Elektronik Harp ve Karşı Tedbir Sistemleri

30 mm Yüksek Kalibreli Top, Yeni Nesil 2,75 inç Roket, Uzun Menzilli ve Farklı Güdüm Sistemlerine Sahip Tanksavar Füzeleri ile Havadan Havaya Füze Sistemleri

ATAK 2 Kullandığı Ekipmanlar

4 Eksenli Otopilot

Modüler Aviyonik Mimari

Hedef Tespit Sistemi

Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi

ATAK 2’nin Silah Sistemleri

30 mm’lik Top

2.75” Güdümsüz Roket

2.75” Güdümlü Roket

Anti Tank Füzesi

Hava-Hava Füzesi

ATAK 2 taşıdığı Faydalı Yükler

Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi

Aselflir Keşif Gözetleme ve Hedefleme Sistemi

Flare Karşı Tedbir Sistemi

Milimetrik Dalga Radarı (Mildar)

Helikopter Engel Tespit Sistemi


Leave feedback about this