ASFAT, Jandarma’ya MEMATT Teslim Edecek
Savunma Sanayii

ASFAT, Jandarma’ya MEMATT Teslim Edecek

ASFAT, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere “2 Adet Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) Tedariği Sözleşmesi” imzaladı. MEMATT’ların teslimatının Mayıs 2023’te gerçekleşmesi bekleniyor. 

ASFAT, Türkiye’deki mayın temizleme faaliyetlerindeki yerlileşme ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla Savunma Bakanlığı Millî Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) ihtiyaçlarına yönelik 2019 yılında Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı MEMATT için tasarım faaliyetleri başlattı. Bu kapsamda geliştirilen MEMATT’ların yakın zamanda 6 adet Türkiye’ye, 20 adet Azerbaycan’a, 2 adet Togo’ya ve 2 adet Burkina Faso’ya olmak üzere toplamda 3 farklı ülkeye ihracatı da gerçekleştirildi.

MEMATT, 5 kilometre uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor. Araç üzerinde bulunan kameralar ile operatöre kullanım kolaylığı sağlayan MEMATT, aracın tozlu alanlarda operasyonuna duraksamadan devam etmesi için gerekli sızdırmazlık yetenekleri arttırılarak kumanda boyutu kullanıcı dostu olacak şekilde yeniden boyutlandırıldı. MEMATT ihracatının kısa bir süre içinde farklı ülkelere gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Leave feedback about this