ANKA İHA üzerinden ilk kez 4.5G hizmeti ULAK ile uçtu
Savunma Sanayii

ANKA İHA üzerinden ilk kez 4.5G hizmeti ULAK ile uçtu


Milli baz istasyonu Ulak, milli İHA ANKA üzerinden ilk kez 4.5G hizmeti verdi. Buna göre yerli ve milli ULAK 4,5G baz istasyonu, Anka insansız hava aracına (İHA) entegre eden proje kapsamında, ilk test uçuşu ile sesli ve görüntülü ilk haberleşmesini gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Yerli ve milli ULAK 4,5G baz istasyonunu Anka İHA’ya pod içerisinde entegre eden proje kapsamında ilk test uçuşu ve açık ağda sesli ve görüntülü ilk haberleşme gerçekleştirildi.“ ifadesini kullandı. Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yürütülen projede gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi. İsmail Demir, “Yerli ve milli ULAK 4,5G baz istasyonunu Anka İHA’ya pod içerisinde entegre eden proje kapsamında ilk test uçuşu ve açık ağda sesli ve görüntülü ilk haberleşme gerçekleştirildi. Tebrikler.” ifadelerini kullandı.
ANKA İHA üzerinden ilk kez 4.5G hizmeti ile uçtu
ANKA İHA üzerinden ilk kez 4.5G hizmeti ile uçtu

ULAK 4,5G İlk test uçuşu yapıldı

Ulak, Turkcell ve Türk Telekom ortak çalışması ile Türksat uydusu aracılığıyla operatör networkü üzerinden ses (VoLTE), video ve data aktarımı başarı ile sağlandı. ANKA İHA platformuna entegre Ulak 4.5G baz istasyonu testlerde alçak ve orta irtifada kesintisiz 4.5G mobil haberleşme imkanı sundu.

Baz istasyonunun yüksek irtifa testleri ise devam ediyor. Projede anten NETA firması, elektronik birimler ise NETAŞ ve UDEA firmaları tarafından sağlandı.


İHA’ların kanat altına entegre edilen baz istasyonları sivil, kamu ve askeri tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte tasarlandı.

İHA’ların kanat altına entegre edilen ULAK baz istasyonları sivil, kamu ve askeri tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte tasarlandı. Hayata geçirilen bu proje ile afet veya acil durumlarda iletişim mahrumiyeti olan bölgelerle koordinasyon sağlanıp, hızlı şekilde tedbir alınabilecek.

Acil durumlarda istihbarat, gözetleme ve keşif hizmetlerinin yanı sıra ULAK 4.5G çözümü, baz istasyonu olarak da kullanılacak. IHA 4.5G sistemi sadece bir operatöre değil, tıpkı Evrensel Projesi’ndeki gibi tek baz istasyonu ile aynı anda 3 operatöre de hizmet verebilecek kabiliyete sahip.

ULAK 4,5G İlk test uçuşu yapıldı
ULAK 4,5G İlk test uçuşu yapıldı

ULAK 4,5G Baz istasyonu olarak da kullanılacak


Acil durumlarda istihbarat, gözetleme ve keşif hizmetlerinin yanı sıra Ulak 4.5G çözümü, baz istasyonu olarak da kullanılacak.

IHA 4.5G sistemi sadece bir operatöre değil, tıpkı Evrensel Projesi’ndeki gibi tek baz istasyonu ile aynı anda 3 operatöre de hizmet verebilecek kabiliyete sahip.


Leave feedback about this