ANKA-3’ün Teknik Özellikleri açıklandı
Savunma Sanayii

ANKA-3’ün Teknik Özellikleri açıklandı


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ANKA-3 Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin Özellikleri Belli oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-3 insansız savaş uçağından yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. 18 Mart 2023’te ilk görüntüsü paylaşılan ANKA-3’ün şimdi de teknik özellikleri açıklandı işte detaylar.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan kanat formundaki insansız savaş uçağı ANKA-3 Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) Mart 2023’te ilk kez görüntülenmişti. ANKA-3’ün teknik özellikleri ise yetkili ağızdan ilk kez açıklandı.

ANKA-3’ün Teknik Özellikleri açıklandı
ANKA-3’ün Teknik Özellikleri açıklandı

MRBS’23’te yapılan acıklamada ANKA-3 sisteminin teknik özellikleri açıklanırken 6.500 kg maksimum kalkış ağırlığına sahip olması beklenmekte ancak ilerleyen zamanlarda daha güçlü motorlar entegre edileceğinden kalkış ağırlığı da değişecektir.

MRBS’23’te konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kotil, ANKA-3 Muharip İnsansız Uçak Sistemi ilk uçuşa hazırlanıyor dedi. Kotil açıklamasında, “ANKA-3’ün uçuşuna gün sayıyoruz. Öncesinde küçük bir delta kanat yapıp uçurduk. Nasıl uçtuğunu ise bilmekteyiz.” dedi.

TUSAŞ ANKA-3 MİUS Görev tanımı

-ANKA-3 MİUS’un görev tanımları ise şöyle:


-Hava-yer, SEAD-DEAD (Hava Savunma Sistemlerinin Bastırılması-Yok Edilmesi) bu görev şu anda yapabilen tek uçak f-35

-İGK (İstihbarat-Keşif-Gözlem) ve Elektronik Harp gibi görevler yer alıyor.

-ANKA-3’e ilişkin görsellerde iç silah istasyonlarının yanında muadillerinden farklı olarak dış silah istasyonları da opsiyon olarak yer almakta.


10 saat uçuş süresine sahip olacak. 0,42 mach seyir hızı ve 0,7 mach azami hız değerleri sunacak.

Dış silah istasyonlarında TEBER-82 ve TEBER-81 güdüm kitli genel maksat bombaları olacak zaten görev gereği bu mühimmatları taşıması gerekiyor. 7 ton sınıfında olacak ANKA-3’te ilk etapta AI-322 veya muadili bir turbofan motorun kullanılacağı söyleniyor ileriki zamanlarda yerli motorlarda entegre edilebilir örnek tf 10.000.

ANKA-3, ilk olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından 2023 Bütçe Görüşmesi’nde duyurulmuştu:

TUSAŞ’tan yeni tip insansız jet savaş uçağımız geliyor, bu da yeni müjdemiz. İnsansız hava araçlarında kabiliyetimizi daha ileri noktaya taşıyacak yeni nesil projemiz: ANKA-3 MİUS. ANKA-3; jet motoru ve hızıyla, yüksek yük taşıma kapasitesi ve radarda neredeyse görünmeyen kuyruksuz yapısıyla İHA alanında yeni bir sayfa açacak. Önümüzdeki yıl ANKA-3 MİUS projemizden müjdeleri inşallah milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz.”


ANKA-3 Yüksek yük taşıma kapasitesi ve kuyruksuz yapının sağladığı düşük radar izi gibi detaylar göz önüne alındığında ANKA-3 MİUS’un Bayraktar KIZILELMA’nın yanında yer alacak hava-yer odaklı bir derin taarruz platformu olacak.

TUSAŞ ANKA-3 MİUS Görev tanımı
TUSAŞ ANKA-3 MİUS Görev tanımı

Dikkat çeken bir diğer husus ise ANKA-3’ün sınıfını belirtmek maksadıyla MİUS ibaresinin yer almasıdır. Bu açıdan MİUS, SİHA ve TİHA’ dan sonraki versiyon olarak kabul edebiliriz.

ANKA-3 Sisteminin Teknik özellikleri ise şöyle:

 1. Anka ve Anka II ile ortak aviyonik mimari ve Yer Kontrol İstasyonu
 2. Düşük radar görünürlüğü
 3. Yüksek hızda intikal
 4. Yüksek faydalı yük kapasitesi
 5. LoS/BLOS (Uydu Kontrolü)
 6. Max. Kalkış Ağırlığı: 6500 kg
 7. Faydalı Yük Kapasitesi: 1200kg
 8. Servis İrtifası: 40kft
 9. Dayanım: 10 saat @ 30kf
 10. Seyir Hızı: 250kts/0.42M @ 30kf
 11. Azami Hız: 425kts/0.7M @ 30kf

Leave feedback about this