Almanya, Huawei’yi 5G ağlarından yasaklamayı planlıyor
Teknoloji

Almanya, Huawei’yi 5G ağlarından yasaklamayı planlıyor

Almanya, Huawei ve ZTE’yi 5G ağlarının bazı bölümlerinden yasaklamak istiyor.

Almanya, Huawei'yi 5G ağlarından yasaklamayı planlıyor

Donald Trump yönetiminin koyduğu ambargolar yüzünden oldukça zor durumda kalan ve Google lisansı iptal edilen Huawei, kan kaybetmeye devam ediyor.

Akıllı telefon satışlarında ilk beşin dışında kalan ve kendi vatanı Çin’de liderliğini kaybeden Huawei, şimdi de Almanya’nın gündeminde.

Alman gazetesi Zeit Online’ın pazartesi günü bildirdiğine göre, Almanya hükümeti telekom operatörlerinin Çinli şirketler Huawei ve ZTE’nin belirli bileşenlerini 5G ağlarında kullanmasını yasaklamayı planlıyor.

Zeit Online, hükümet kaynaklarına atıfta bulunarak, yasağın ağlarda zaten yerleşik olan ve operatörlerin bunları kaldırıp değiştirmesini gerektiren bileşenleri kapsayabileceğini yazdı.

Şu anda en büyük ticaret ortağı Çin ile olan ilişkisini daha geniş bir şekilde yeniden değerlendirmenin ortasında olan hükümetten şimdilik bir açıklama yapılmadı.

Casusluk iddiaları

Huawei ve ZTE’yi eleştirenler, bu şirketlerin Çin’in güvenlik hizmetleriyle olan yakın bağlantıları sayesinde casusluk yapabileceklerini söylüyor.

Bir Huawei sözcüsü, belirli bileşenlerin kullanımına ilişkin olası bir yasakla ilgili spekülasyonlar hakkında bir açıklama yapmazken, şirketin teknolojisini Almanya’ya ve dünyanın geri kalanına sunduğu 20 yıl boyunca, “çok iyi bir güvenlik siciline” sahip olduğunu belirtti.

Leave feedback about this