AKREP II seri üretime hazırlanıyor!
Savunma Sanayii

AKREP II seri üretime hazırlanıyor!


Türk savunma sanayii bünyesinde geliştirilen AKREP II 4×4 yeni nesil zırhlı araç, performans, dayanıklılık ve atış testlerini başarıyla tamamlamasının ardından seri üretime hazırlanıyor.

NATO’ya ve Birleşmiş Milletlere kara araçları tedarik eden Otokar, AKREP II ürün ailesi oluşturdu. AKREP II, 1995 yılında geliştirilen yurt içinde ve ihracat pazarlarında kendini kanıtlayan AKREP zırhlı araç ailesi baz alınarak tasarlandı.

AKREP II seri üretime hazırlanıyor!
AKREP II seri üretime hazırlanıyor!

Düşük silueti, yüksek hareket ve beka kabiliyeti ile modern orduların güncel ve gelecek ihtiyaçlarına cevap verebilmek için geliştirilen AKREP II ailesi, 90 milimetreye kadar silah taşımaya uygun modüler yapısıyla dikkati çekiyor.


AKREP II, elektrik, dizel ve hibrit gibi alternatif güç gruplarının kullanılmasına imkan verebilecek bir altyapıya sahip bulunuyor. Otokar, ailenin elektrikli versiyonu AKREP IIe’yi 2019’da, dizel versiyonu AKREP IId’i 2021’de tanıttı. Güç üretim ve aktarma sistemleri, sensörler, bilgisayarlar, haberleşme ve hedefleme sistemlerinin tek bir sistemde entegre edildiği AKREP II, aynı zamanda otonom araçlara doğru geçişi de hızlandıracak bir altyapı sunuyor.

Yengeç hareketi ile dikkati çekiyor

AKREP II’nin dört çeker sistemi ve opsiyonel olarak sunulan direksiyonlanabilir arka aksı, araca eşsiz bir manevra yeteneği sunuyor. Dört çeker sistemi, bağımsız süspansiyonu ve seri güç paketinin sayesinde AKREP II çamur, kar ve su birikintisi gibi her türlü arazi koşulunda üstün hareket kabiliyetine sahip bulunuyor. AKREP II’nin hareket kabiliyeti direksiyonlanabilir arka aksının sağladığı yengeç hareketi ile en üst seviyeye çıkarılıyor.


Araçta; yönlendirme, ivmelenme ve frenleme gibi sistemlerin ana mekanik bileşenleri elektriksel olarak kontrol ediliyor. Bu özellik aracın uzaktan kontrol edilmesini, sürüş destek sistemlerinin adaptasyonunu ve otonom sürüşü mümkün kılıyor.

AKREP II seri üretime hazırlanıyor!
AKREP II seri üretime hazırlanıyor!

Düşük siluet, etkili atış gücü

AKREP II ile düşük siluet, yüksek mayın koruma ve etkili atış gücü aynı platformda sunuluyor. Hibrit ve elektrikli tahrik alternatifleriyle araçta termal ve akustik izi minimum seviyede tutuluyor.


Birçok farklı görev profiline uyarlanabilir olarak geliştirilen AKREP II, üstün ateş gücü ve beka kabiliyetine sahip bulunuyor. Orta kalibreden 90 milimetreye kadar farklı silah sistemlerinin entegrasyonunun mümkün olduğu AKREP II; gözetleme, zırhlı keşif, hava savunma ve ileri gözetleme gibi görevleri yerine getirebiliyor, ateş destek aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı gibi farklı görevlerde yer alabiliyor.

Akrep II bazı teknik özellikleri:

90mm’lik çapa sahip top sistemi ile donatılan AKREP-II, ön ve arka tarafta olmak üzere toplamda 6 adet bataryaya sahiptir.

Akrep II bazı teknik özellikleri:
Akrep II bazı teknik özellikleri:

Araç, bu bataryalar tam dolu iken 250km yol gidebilmekte ve aracın bataryaları 3 saat içerisinde şarj edilebilmektedir. Ayrıca, istenildiği taktirde yapılan 15 ila 20 dakikalık şarj sayesinde aracın bataryaları %20 doluluk seviyesine getirilebilmektedir.

Dizel versiyonu da 2020 yılında tanıtılacak olan AKREP-II, 14’üncü Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF-2019) ziyarete açılacaktır.


Azami ağırlık : 15000 kg

Azami personel kapasitesi : 3

Dikey engel : 500 mm

Sudan geçiş : 1000 mm

Dönme yarıçapı : 8 m (arka aks direksiyonlamasıyla 6 m)


Motor : Dizel (360 HP, turboşarjlı), Elektrikli (2 x 180 kW), Hibrit

Şanzıman : 6 ileri otomatik

Lastikler : patlak gider özellikli 395/85/R20

Azami hız : 110 km/s

90 mm’ye kadar silah taşıma kapasitesi


Leave feedback about this