Airbus Drone’u Tanker Uçağından Kontrol Ediyor
Savunma Sanayii

Airbus Drone’u Tanker Uçağından Kontrol Ediyor

Airbus Defence and Space ve iştiraki Airbus UpNext, A310 MRTT kullanarak bir drone’un uçuş sırasında otonom yönlendirilmesini ve kontrolünü sağladı.

Otonom Formasyon Uçuşu ve Otonom Havadan Havaya Yakıt İkmali (Air-to-Air refuelling / A4R) için ilk adım olan bu teknolojiler, insanlı ve insansız seçenekleri içeren gelecekteki hava operasyonları için önemli bir atılım olduğunu gösteriyor. 

Airbus Defence and Space Askeri Hava Sistemleri Başkanı Jean Brice Dumont, “Bu ilk uçuş testi başarısı, otonom ve insansız havadan havaya yakıt ikmali teknolojilerinin geliştirilmesinin önünü açıyor. Henüz erken bir aşamada olmamıza rağmen, bunu sadece bir yıl içinde başardık ve insanlı-insansız ekip oluşturma ve avcı uçakları ile görev uçaklarının drone sürüleriyle birlikte uçacağı gelecekteki hava kuvvetleri operasyonları için doğru yoldayız.” dedi. 

Auto’Mate olarak bilinen teknolojiler, 21 Mart’ta İspanya’nın Getafe kentinden havalanan bir A310 MRTT uçan test yatağına ve alıcı uçak olarak görev yapan ve İspanya’nın Huelva kentindeki Arenosillo Test Merkezi’nden uçan birkaç DT-25 hedef insansız hava aracına entegre edildi.

Yaklaşık altı saat süren uçuş testi sırasında art arda fırlatılan dört alıcı, yapay zeka ve iş birlikçi kontrol algoritmaları sayesinde insan etkileşimi olmadan sırayla kontrol ve komuta edildi. Farklı alıcılar A310 MRTT’den minimum 150 feet mesafeye kadar kontrol edildi ve yönlendirildi. 

Leave feedback about this