ABD’nin Montana eyaleti TikTok’u tamamen yasaklıyor
Teknoloji

ABD’nin Montana eyaleti TikTok’u tamamen yasaklıyor

Çinli sosyal medya platformu TikTok uygulamasının tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısı ABD’nin Montana eyaletinde kabul edildi. Cumhuriyetçi Vali Greg Gianforte’un tasarıyı onaylaması halinde Montana, ABD’de TikTok’un tamamen yasaklandığı ilk eyalet olacak.

ABD'nin Montana eyaleti TikTok'u tamamen yasaklıyor

AA

ABD Senatosu, 15 Aralık 2022’de ‘ulusal güvenlik endişeler’ nedeniyle federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oy birliğiyle kabul etmiş, Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti.

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok devlet kurumu kongrede yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı.

Maryland, Nebraska, Güney Carolina, Güney Dakota, Indiana ve Texas da dahil olmak üzere birçok eyalette de TikTok kullanımını yasaklayan benzer yasalar çıkarılmıştı.

Yeni Haber Başlığı

Montana’da tamamen yasaklanacak

Montana eyalet meclisinde milletvekilleri, TikTok’un eyalet genelinde kullanımının tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını oyladı.

Tasarı, 43 ‘hayır’ oyuna karşı 54 ‘evet’ oyuyla meclisten geçerek Cumhuriyetçi Vali Greg Gianforte’un masasına gitti.

Gianforte’un tasarıyı onaylaması halinde Montana, ABD’de TikTok’un tamamen yasaklandığı ilk eyalet olacak.

Montana’da geçen yıl TikTok’un devlet cihazlarında kullanılması yasaklanmıştı.

Yeni Haber Başlığı

Leave feedback about this