ABD, Slovakya’ya Helikopter Vermeyi Teklif Etti
Savunma Sanayii

ABD, Slovakya’ya Helikopter Vermeyi Teklif Etti

Slovakya Savunma Bakanı geçtiğimiz çarşamba yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Slovakya’ya, Ukrayna’ya verdiği MiG-29 savaş uçaklarına karşılık olarak 12 adet yeni askeri helikopter teklif ettiğini söyledi.

Savunma Bakanı Jaroslav Nad, teklif kapsamında Slovakya’nın Bell AH-1Z saldırı helikopterleri için 340 milyon Dolar ödeyeceğini ve bunun 500 AGM-114 Hellfire II füzesini ve eğitimini de içeren yaklaşık 1 milyar Dolar değerinde bir anlaşma olduğunu söyledi. Nad, Avrupa Birliği’nin de Slovakya’ya ek tazminat olarak 200 milyon Euro göndereceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde C4Defence’te de yer aldığı üzere Slovakya, Ukrayna’ya 13 adet MiG-29 savaş uçağı hibe edeceğini duyurmuştu. Slovak hükümeti Ukrayna’ya 13 adet Sovyet döneminden kalma MiG-29 savaş uçağı filosunu verme planını onayladı. Bununla birlikte Slovakya, Ukrayna hükümetinin Rusya ile savaşı karşısında savunmaya yardımcı olması için savaş uçağı taleplerine kulak veren ikinci NATO üyesi ülke oldu.

Slovakya, yedek parça ve bakımlarına yardımcı olacak uzman eksikliği nedeniyle yaz aylarında MiG’lerini yere indirmişti. Diğer NATO üyeleri Polonya ve Çek Cumhuriyeti Slovak hava sahasını denetlemek üzere devreye girdi.

Leave feedback about this