ABD E-7 Alımlarını Hızlandırmayı İstiyor
Savunma Sanayii

ABD E-7 Alımlarını Hızlandırmayı İstiyor

ABD Hava Kuvvetleri, Boeing E-7A savaş alanı yönetimi ve komuta-kontrol uçaklarının tedarikini, 2024 mali bütçesi için istek listesinin bir parçası olarak hızlandırmak istiyor.

DefenseNews tarafından elde edilen yaklaşık 2,5 milyar Dolarlık finanse edilmemiş öncelikler listesi, Hava Kuvvetleri’nin E-3 Sentry havadan erken ihbar ve kontrol (Airborne Warning and Control System / AWACS) uçağının yerini almayı planladığı E-7’nin teslimatını hızlandırmak için 633 milyon Dolardan fazla bütçe içeriyor.

Hava Kuvvetleri bu ayın başlarında 2024 yılı için 185,1 milyar Dolar değerinde bir bütçe talebi yayınladı ve bu cari yıla göre 5,4 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor. Hava Kuvvetleri 2032 yılına kadar 26 adet E-7’den oluşan bir filo kurmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde C4Defence’te de yer aldığı üzere ABD, Boeing ile 1,2 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzalayarak bu uçakları üretmeye başlamıştı.

ABD ilk olarak iki adet hızlı prototip E-7 satın almayı ve ilkinin 2027 mali yılında teslim edilmesini planlıyor. Hava Kuvvetleri 2025 mali yılında da kalan 24 uçağın sahaya sürülmesi konusunda karar vermeyi hedefliyor.

Hava Kuvvetleri’nin talep ettiği ek fon, süreci hızlandırmayı amaçlıyor. E-7 için talep edilen 596 milyon Dolardan fazla tedarik fonu, Boeing ve tedarikçilerinin ilk iki E-7’yi inşa etmek için önceden parça satın almalarına yardımcı olacak. E-7’nin üzerine monte edilecek devasa çok amaçlı elektronik taramalı dizi veya MESA sensörünü üreten Northrop Grumman ise ek finansmanla “uzun teslim süreli” parçaları satın alabilecek tedarikçilerden biri konumunda.  Ön finansman ayrıca Boeing’in daha sonra E-7’ye büyük ölçüde modifiye edeceği 737-700 uçağını tedarik etmesine de yardımcı olacak. İlave tedarik fonu aynı zamanda ikinci E-7’nin tedarik sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Leave feedback about this