AB, ChatGPT’ye yönelik özel görev gücü kuracak
Teknoloji

AB, ChatGPT’ye yönelik özel görev gücü kuracak

Avrupa Birliği (AB), ChatGPT’ye yönelik yürütülen soruşturmalarda, işbirliğini ve bilgi paylaşımını artırmak için özel bir görev gücü kurmayı kararlaştırdı.

AB, ChatGPT'ye yönelik özel görev gücü kuracak

AA

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ulusal veri koruma kurumlarını bir araya getiren Avrupa Veri Koruma Kurulu, üyelerin yapılan son toplantıda, İtalyan Veri Koruma Ajansı tarafından, OpenAI’nin geliştirdiği yapay zeka sohbet robotu ChatGPT hizmeti hakkında Open AI’a karşı uyguladığı son yaptırım eylemini tartıştığını açıkladı.

“Özel bir görev gücü oluşturmaya karar verildi”

Açıklamada, “Avrupa Veri Koruma Kurulu, işbirliğini geliştirmek ve veri koruma yetkilileri tarafından yürütülen olası yaptırım eylemleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için özel bir görev gücü oluşturmaya karar verdi.” ifadesi kullanıldı.

Ajans, geçen ay ABD merkezli OpenAI’nin ChatGPT yapay zeka sohbet robotuna kişisel verileri toplama kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle soruşturma başlatırken uygulamaya erişimi durdurmuştu.

Almanya’da ChatGPT engellenebilir

Alman hükûmetinin Kişisel Verilerin Korumasından ve Bilgi Özgürlüğünden Sorumlu Görevlisi Ulrich Kelber de veri güvenliği endişeleri nedeniyle prensip olarak gerekirse yapay zekaya dayalı sohbet robotu ChatGPT’yi engelleyebileceklerini bildirmişti.

Fransa ve İrlanda’daki verilerin korunmasından sorumlu yetkililer de bulgularını tartışmak için İtalya Verileri Koruma Ajansı ile iletişime geçtiklerini açıklamıştı.

AB, ChatGPT'ye yönelik özel görev gücü kuracak

Leave feedback about this