710 milyar metreküp’lük Karadeniz Gazını 20 Nisan’da Erdoğan duyuracak!
Savunma Sanayii

710 milyar metreküp’lük Karadeniz Gazını 20 Nisan’da Erdoğan duyuracak!


Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 20 nisan tarihine denk gelen arife günü Karadeniz gazının karaya çıkarılması töreninde yeni müjdeler olacağını açıklarken, müjdelere ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. Buna göre yerli doğalgazın sisteme verilmesi ile birlikte vatandaşa doğalgazda indirim için 4 formül üzerinde çalışma yapıldığı öğrenildi.

20 Nisan’da Karadeniz gazımız devreye girecek. Karadeniz gazının ateşini Filyos’ta yakacağız. Türkiye yerli gazını kullanmaya başlayacak. 20 Nisan’da müjdemizi tüm milletimize vermiş olacağız.

Rezerv büyüklüğü 710 milyar metreküp olan Karadeniz Gazı’nın BOTAŞ aracılığı ile evlere ulaşmasına sayılı gün kaldı. 20 Nisan’da karaya ulaşacak olan Karadeniz gazı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 formüllü indirim müjdesi vereceği belirtiliyor. Bu kapsamda Nisan ayında doğal gaz faturalarından ücret alınmaması ya da 1216 liralık indirimin yapılması gündemde


Dünyada yankı uyandıran ve rezerv büyüklüğü 710 milyar metreküp, ekonomik değeri ise 1 trilyon doları aşan Karadeniz gazı 20 Nisan Perşembe günü Zonguldak Filyos’ta kurulan Doğalgaz İşleme Tesisi ile karaya ulaştırılacak.

20 Nisan’da karaya ulaşacak olan Karadeniz gazı için geri sayım devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o tarihte vereceği müjdeye ilişkin detaylar da netleşmeye başladı. Yerli doğal gazın sisteme verilmesi ile birlikte vatandaşa doğal gazda indirim için 4 formül üzerinde çalışma yapıldığı öğrenildi.

710 milyar metreküp'lük Karadeniz Gazını 20 Nisan’da Erdoğan duyuracak!
710 milyar metreküp’lük Karadeniz Gazını 20 Nisan’da Erdoğan duyuracak!

BOTAŞ TESİSLERİ TAMAM!

Boru hatları arasına kurulan ve daha önce yapımı tamamlanan Gaz Basıncı Düzenleme ve Ölçüm İstasyonu, orta basınçta gelen gazı ihtiyaç duyulan basınca düşürme, ısıtma ve faturalama ölçümünü yapacak. İstasyonda istenen basınca ayarlanan gaz, ardından şebekeye sunulacak. Karadeniz’den ilk etapta günde 10 milyon metreküp gaz sisteme verilecek. Ardından bu miktar büyük oranda artırılacak. 2026 yılına kadar kullanılan gazın yüzde 30’u Karadeniz sahasından karşılanacak. Projede yaklaşık 10 bin kişi mesai harcıyor.


Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ekiplerinin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü proje kapsamında karada ve denizde yaklaşık 10 bin kişi mesai harcadı. Denizin 3 bin metre altından gelecek gazı ulusal şebekeye aktaracak BOTAŞ tesisleri tamamlandı.

Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ne borularla Karadeniz’in 170 kilometre açığından aktarılan doğal gaz, Filyos’ta işlendikten sonra 36 kilometrelik BOTAŞ hattına aktarılacak. Boru hatları arasına kurulan Gaz Basıncı Düzenleme ve Ölçüm İstasyonu da tamamlandı. Bu tesis, orta basınçta gelen gazı ihtiyaç duyulan basınca düşürme, ısıtma ve faturalama ölçümünü yapacak. İstasyonda istenen basınca ayarlanan gaz, ardından şebekeye sunulacak.

YERLİ GAZ İÇİN DÖRT FORMÜL VAR

YERLİ GAZ İÇİN DÖRT FORMÜL VAR
YERLİ GAZ İÇİN DÖRT FORMÜL VAR

Yerli doğal gaz 20 Nisan’da Erdoğan’ın vatandaşa yeni müjdeleri duyuracak. Erdoğan’ın, üzerinde çalışan 4 formülden vatandaşın işine en yarayacak olanları kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Yapılan ilk çalışmada tüm abonelere bir defaya mahsus olmak üzere 100’er metreküp doğal gaz (607 TL) hediye edilmesi düşünülürken, ikinci formülde ise konutlarda doğal gaza yüzde 15 gibi bir indirim üzerinde çalışıldığı ifade edildi.


Bir diğer formül ise yılsonuna kadar 8 ay boyunca her ay mutfak ve banyo kullanım ihtiyacı olan 25 metreküpün (152 TL) vatandaşa ücretsiz verilmesi. Bu formülde vatandaşa destek 1.216 TL olacak. Bir diğer formül ise Nisan ayında ne gelirse gelsin doğal gaz faturasından ücret alınmaması yönünde.

TPAO’ya Çanakkale’de petrol arama ruhsatı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) Çanakkale’de bir saha için petrol arama ruhsatı verildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün petrol hakkına müteallik kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, TPAO’ya, Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan ve büyüklüğü 42.593 hektarlık saha için 5 yıl süreyle arama ruhsatı verildi.


Leave feedback about this