2023’te Teslim Edilecek Silah Sistemleri
Savunma Sanayii

2023’te Teslim Edilecek Silah Sistemleri


Sahip olduğu kabiliyetlerle Türk savunma sanayisinin en önemli ‘ana yüklenicileri’ arasında yer alan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşmeler doğrultusunda 2023 yılında yoğun bir teslimat trafiği yürütecek.

Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı sözleşmeler doğrultusunda 2023 yılında yoğun bir teslimat trafiği yürütecek.

2023'te Teslim Edilecek Silah Sistemleri
2023’te Teslim Edilecek Silah Sistemleri

ASELSAN, bu çabalarda önemli bir rol üstlenirken geçmişten gelen bilgi ve tecrübeyle sadece savunma teknolojileri alanında değil, sivil alanlarda da çözümler üretiyor. ASELSAN, sahip olduğu kabiliyetler dolayısıyla Türk savunma sanayisinin en önemli “ana yüklenicileri” arasında yer alıyor.


Şirket, “haberleşme ve bilgi teknolojileri”, “savunma sistem teknolojileri”, “mikroelektronik, güdüm ve elektro-optik”, “radar ve elektronik harp sistemleri”, “ulaşım, güvenlik, enerji, otomasyon ve sağlık sistemleri” gibi alanlarda ürettiği çözümlerle güvenlik güçlerine katkı sağlıyor.

Geliştirdiği teknolojilerle uzun yıllardır savunma sanayisinin en güvenilir üreticilerinden biri olan ASELSAN, SSB ile uzun yıllara yayılan birçok sözleşme imzaladı.

2022 yılı ve öncesi dönemlerde ASELSAN ile SSB arasında oluşturulan ve teslimat tarihi 2023 yılı olan 26 milyar 547 milyon lira tutarında çeşitli sipariş emirleri bulunuyor. Bu yıl içinde yapılacak toplam teslimatın en büyük kalemini 3 milyar 726 milyon lira ile “hava ve füze savunma sistemleri” oluşturuyor.

2023'te Teslim Edilecek Silah Sistemleri
2023’te Teslim Edilecek Silah Sistemleri

Hisar projeleri kapsamında Hisar-A+ ve HİSAR-O+ sistemlerinin teslimatında görev alan ASELSAN, milli uzun menzilli hava savunma çözümü Siper Projesi’ne katkı sağlıyor.

ASELSAN’ın “hava ve füze savunma sistemleri” alanındaki çözümleri arasında, 35 milimetre hava savunma top sistemleri, ateş idare cihazı ve modernize çekili top sistemi, Yakın Alana Hava Savunma Sistemi Gökdeniz, Göker 35 milimetre Çok Amaçlı Silah Sistemi, Korhan Yeni Nesil Hafif Zırhlı Silah Sistemi gibi bir dizi ürün bulunuyor.

Bunu 2 milyar 203 milyon lira ile “kara ve silah sistemleri”, 1 milyar 134 milyon lira ile “kara savunma sistemleri” ve 895 milyon lira “hava savunma sistemleri” projeleri izliyor.


2023 yılında öngörülen satış rakamlarının yüksek olması nedeniyle, ASELSAN ile SSB arasında bir hesap dönemi içerisindeki tutarların, satış işlemlerinde kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolara göre oluşan hasılatına olan oranının yüzde 10’dan fazla bir orana ulaşacağı öngörülüyor.

2023'te Teslim Edilecek Silah Sistemleri
2023’te Teslim Edilecek Silah Sistemleri

2023 Yılında Teslim Edilecek Silah Sistemleri

Özgün Helikopterimiz GÖKBEY’in ilk teslimatları Jandarma Genel Komutanlığına gerçekleştirilecek.

Kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilecek Bayraktar TB3 SİHA ilk uçuşunu yapacak.

Hava – Hava Füzesi (Göktuğ) Projesi kapsamında BOZDOĞAN Görüş İçi Füzeler ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzelerin ilk teslimatları yapılacak.


Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi ilk kez entegre edilecek.

KARAOK Füzesi ilk kez envantere girecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’nın ilk teslimatı yapılacak.

2023 Yılında Teslim Edilecek Silah Sistemleri 
2023 Yılında Teslim Edilecek Silah Sistemleri

Milli ve yerli üretim LNA modülüne uzayda tarihçe kazandırılıp, gemilerin konum ve rota bilgilerinin elde edilmesini sağlayacak KILIÇSAT Küp Uydu uzaya fırlatılacak.

Erken İhbar Radar Sistemi ERALP’ın ilk teslimatı yapılacak.


SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet Motoru teslim edilecek.


Leave feedback about this