Yeni Silah Mohaç: dakikada 1000 mermi atıyor
Savunma Sanayii

Yeni Silah Mohaç: dakikada 1000 mermi atıyor


Konya’da tarım ve hayvancılığın yapıldığı kırsal bölgede sanayi altyapısıyla öne çıkan Huğlu Mahallesi’nde üretilen makineli tabanca Mohaç, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023) tanıtılacak. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tanık, “Muadillerine göre daha kısa ve hafif. Tasarımı mühendislerimize ait olan bir model. Türk savunma sanayimize hayırlı olsun. Marka, patent ve belgelendirme süreçleri bitti” dedi.

Büyük yatırımlar yapılan savunma sanayi meyvelerini vermeye devam ediyor. Konya’da üretimi yapılan “Mohaç” dakikada 1000 mermi atma özelliğiyle Türk askeri ve polisine muharebe alından büyük kolaylık sağlayacak.

Yeni Silah Mohaç: dakikada 1000 mermi atıyor
Yeni Silah Mohaç: dakikada 1000 mermi atıyor

Türkiye Yüzyılı’nda zirve yapan savunma sanayi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği katkılar neticesinde Türkiye’nin geleceğinin ve güvenliğinin en büyük teminatı oldu. Konya’da üretilen “Mohaç”ta bu üzünlerden bir tanesi. Mohaç çok sayıda özelliğiyle Türk polisinin ve askerinin gücüne güç katacak.


16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı katkılarıyla, 25 -28 Temmuz’da İstanbul’da, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

‘Muadillerine göre daha kısa ve hafif’

1,9 kilogram ağırlığındaki “Mohaç” dakikada 1000 mermi atma kapasitesiyle Türk askeri ve polisine muharebe alanında güç katacak. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tanık, silahın testlerinin başarıyla tamamlandığını söyleyerek, “IDEF 2023’te görücüye çıkacak. Muadillerine göre daha kısa ve hafif. Türk savunma sanayimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Firmanın savunma sanayisinin ihtiyacını karşılamak amacıyla üretimini tamamladığı 1,9 kilogram ağırlığındaki “Mohaç” adı verilen silahın, dakikada 1000 mermi atma kapasitesi var.

‘Test aşamalarından geçti’

Sözlerine devam eden Tanık, “Marka, patent ve belgelendirme süreçleri bitti. Test aşamalarından geçti. Hem güvenlik güçlerimizin ihtiyacını karşılamak hem de savunma sanayi ihracatına katkı vermesi için üretiyoruz.” diye konuştu.

“Arazide polis ve askere büyük kolaylık sağlayacak”

Huğlu Savunma AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdüssamet Güzel ise makineli tabancanın Ar-Ge çalışmasının 1 yıldan fazla sürdüğünü dile getirdi.

Mohaç’ın kısa süre içinde seri imalatına başlayacaklarını vurgulayan Güzel, şunları kaydetti:


Dakikada 1000 mermi atışı yapabilme kapasitesine sahip. 9-19 kalibre mühimmat kullanan bir silah. Yönü değiştirilebilir, sağ ve sol kurma kolları var. Bu kullanıcıya çok ciddi kolaylık sağlayacak. Silahımız çok kompakt üretildi. Çok hafif. Şu anda küçük versiyonu olan silahımız 1,9 kilogram civarlarında. Bu da arazide polis ve askere büyük kolaylık sağlayacak.”

Mohaç'ın özellikleri neler?
Mohaç’ın özellikleri neler?

Mohaç’ın özellikleri neler?

Huğlu Savunma AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdüssamet Güzel ise, “Dakikada 1000 mermi atışı yapabilme kapasitesine sahip. 9-19 kalibre mühimmat kullanan bir silah. Yönü değiştirilebilir, sağ ve sol kurma kolları var. Bu kullanıcıya çok ciddi kolaylık sağlayacak. Silahımız çok kompakt üretildi. Çok hafif. Şu anda küçük versiyonu olan silahımız 1,9 kilogram civarlarında. Bu da arazide polis ve askere büyük kolaylık sağlayacak.” ifadelerini kullandı.


Leave feedback about this