Ukrayna Donanmasına Ait İnsansız Hava Aracı Kırım Açıklarında Rus Petrol Tankerini Vurdu
Savunma Sanayii

Ukrayna Donanmasına Ait İnsansız Hava Aracı Kırım Açıklarında Rus Petrol Tankerini Vurdu

“Sig” adlı bir Rus petrol tankeri Kırım’ın hemen açıklarındaki Kerç Boğazı’nda 5 Ağustos tarihinde Ukrayna donanmasına ait bir insansız hava aracı tarafından vuruldu. Bu saldırı, önceki gün Karadeniz’deki Novorossiysk limanı açıklarında Ropucha sınıfı bir Rus çıkarma gemisinin hedef alınmasının ardından 24 saat içinde meydana gelen ikinci deniz olayı oldu.

Ukraynalı yetkililer tarafından yayınlanan görüntülerde insansız bir deniz uçağının 141 metrelik Rus bandıralı bir petrol tankeriyle çarpıştığı görülüyor. Saldırının ardından gemi güç kaybetti ve iki römorkör tarafından kurtarılmak zorunda kaldı. Ciddi bir yaralanma ya da denize yakıt sızıntısı rapor edilmedi, bu da tankerin hala yüzer durumda olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, Rus Telegram kanalı Baza’da yayınlanan “Sig “in iç fotoğrafları, birkaç bölmede önemli hasar olduğunu ortaya koyarken, Rusya makine dairesinin etkilendiğini doğruladı. “Sig” gemisinin Rus güçleri tarafından, Suriye’deki birlikler de dâhil olmak üzere, petrol taşımak için kullanıldığı biliniyor.

İşgal altındaki Zaporizhzhia bölgesinin yönetim başkanı Vladimir Rogov, bir mürettebat üyesinin makine dairesinde su baskını olduğunu ve gemiyi hareketsiz hale getirdiğini bildirdiği “Sig “den gelen bir imdat çağrısı kaydını paylaştı.

Saldırının sorumluluğunu üstlenmeyen Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Taşımacılığı Servisi, bu aydan itibaren Anapa, Novorossiysk, Gelendzhik, Tuapse, Sochi ve Taman dahil olmak üzere altı Rus Karadeniz limanını ve yaklaşımlarını “risk bölgesi” olarak belirledi.

Leave feedback about this