Türkiye’nin Havacılıktaki Başarı Hikâyesi: Alp Havacılık
Savunma Sanayii

Türkiye’nin Havacılıktaki Başarı Hikâyesi: Alp Havacılık

Alp Havacılık kapılarını basın mensuplarına açtı. Firma yetkilileri tarafından tasarım ve üretim yeteneklerinin anlatıldığı toplantıda, Alp Havacılığın yurt içi ve yurt dışında hangi projelerde yer aldığı da aktarıldı.

Alp Havacılık, savunma sanayisi için alt sistem, asamble ve hassas komponent tasarım ve üretimi yapıyor.

Özelikle Sikorsky firmasının Türkiye’deki tek iştiraki olan firma, ileri teknolojiyi doğru tasarım ve kaliteli ham maddelerle, en iyi standartlarda üretiyor.  Bu çerçevede helikopter, motor, yapısal ve iniş takımı alanlarında çözümler sunuyor. Firma, bugüne kadar yer aldığı projeleri ve üretimlerini, konuk ettiği sektör basın kuruluşlarının temsilcilerine anlattı.

Alpteknik Havacılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı va Alp Havacılık Ankara Koordinatörü Yılmaz Güldoğan, Alp Havacılık Milli Programlar Müdürü Cihan Albayrak ve Alp Havacılık Mühendislik ve Tasarım Direktörü Atilla Kaya, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bünyesinin tamamı Türk yönetici ve mühendislerden oluşuyor

Tümüyle Türk yönetici ve mühendis kadrosu ile faaliyetlerini sürdüren firma, yıl sonunda çalışan kapasitesini bin 350’e çıkarmayı hedefliyor.  Firma cirosunun %90’ını Kuzey Amerika’dan elde ediyor.  Alp Havacılık, Airbus ve Boeingin tüm platformlarında, ağırlıklı iniş takımları olmak üzere ürettiği parçalarla yer alıyor.

Şirket, Türkiye’nin tüm havacılık ve uzay ihracatının yaklaşık %20’sine katkıda bulunuyor ve üçüncü büyük havacılık ihracatçısı olarak dikkati çekiyor.


Özgün ve milli hava platformlarında görev

Firma Türkiye’de GÖKBEY, ATAK-2, KAAN gibi özgün milli hava platformlarına ve TEI’nin motor projelerine katkı sağlıyor.  T70 Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında dişli kutusu ve iniş takımı tedarik etme görevi bulunuyor.   Ayrıca ABD’nin üzerine titrediği F-22 savaş uçağına da ABD dışından komponent üreten tek firma.

MMU için kollar sıvandı

Aksesuar dişli kutusu tasarım ve üretimindeki bu kabiliyetlerin TF6000 ve milli muharip uçak motorlarının ihtiyaçlarının karşılanmasında da kullanılması hedefleniyor.

Titanyum, alüminyum, çelik, paslanmaz çelik, bakır alaşımları ve süper alaşımların işlenmesi konusunda geniş tecrübeye sahip olan firma; helikopter dinamik parça ve montajları, helikopter kuyruk rotor tahrik mili sistemi (TRDS) parça ve montajları, dinamik ve statik motor ve apu parçaları, iniş takımı parçaları ve montajları, uçaklar için yapısal parçalar ve montajlar, hidrolik ve yakıt sistemleri boru montajları da yapıyor. 

Dişli kutularına ilişkin test sürecini de firma tamamen kendi imkânlarını kullanarak gerçekleştiriyor.

Firma, MMU Kaan için Altınay bünyesindeki TAAC ile birlikte iniş takımı üretiyor.

Dünya devi firmalarla iş birliği

ALP Havacılık, NADCAP onaylı 100’e yakın özel proses kabiliyeti ile dünyada rekabetçi bir konumda ve firmanın müşterileri arasında Sikorsky, Pratt&Whitney, Pratt&Whitney Canada, Lockheed Martin, Collins Aerospace, Honeywell, Boeing, Hamilton Sundstrand, Heroux Devtek, Mecaer, CESA, Universal Alloy gibi dünya devi firmalarla çalışıyor

Üretim hattında robotalar kullanılıyor

Tesislerde, endüstri 4.0 uygulamaları, endüstriyel robotlar ve insansız taşıma araçları da kullanılıyor. “Esnek Üretim Hattında” yüklemeleri robotlar ve taşıyıcı araçlar yapıyor.  Nikel alaşımların işlenmesi için özel olarak geliştirilen ve patent altına alınan seramik kesiciler sayesinde, klasik üretim yöntemlerine göre de %40 maliyet avantajı sağlanıyor.

Firma, bünyesinde üretilen bu kesici takımları aynı zamanda ticarileştirdi ve ilk ihracatı da İtalya’ya yaptı.

Leave feedback about this