Türkiye’deki doğal gaz dağıtım merkezi ne zaman açılacak?
Savunma Sanayii

Türkiye’deki doğal gaz dağıtım merkezi ne zaman açılacak?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’den Avrupa’ya doğal gaz dağıtım merkezi için talimatları Putin ile birlikte verdik. Bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak” dedi. Rusya, Türkiye’de Gaz Dağıtım Merkezi Kurma Planını Hızlandırmak İstiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti dönüşü uçakta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şunları kaydetti;


Kazakistan’a gerçekleştirdiğim iki günlük ziyareti hamdolsun başarıyla tamamladık. Ziyaretimin ilk gününde değerli kardeşim Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Tokayev ile birlikte Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyimizin Dördüncü Toplantısına başkanlık ettik. Heyetimde yer alan bakanlarımız da mevkidaşlarıyla çeşitli alanlarda iş birliği konularını ele aldılar. Kazak kardeşlerimizle yaptığımız ikili ve heyetlerarası görüşmelerde ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri değerlendirme imkânı bulduk. İşbirliğimizi her alanda derinleştirme kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik.

Türkiye’deki doğal gaz dağıtım merkezi ne zaman açılacak?
Türkiye’deki doğal gaz dağıtım merkezi ne zaman açılacak?

Bu vesileyle Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Rusya Devlet Başkanı Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ve Vietnam Devlet Başkanı Yardımcısı Anh Xuan ile ikili görüşmelerimiz oldu. Görüşmelerimizde izlediğimiz politikaların, üye ülkeler tarafından ilgi ve takdirle karşılandığını görmekten büyük memnuniyet duydum. Kazakistan’da yaptığımız tüm görüşmelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Türkiye’nin gaz merkezi olması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trakya’da kurulacak gaz merkezi ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Novak, resmî kararın 2023 yılında alınacağını açıkladı. Novak, merkezin sadece Rusya değil, başka tedarikçilere de ev sahipli yapacağını ifade etti.


Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak da Türkiye’de kurulacak gaz merkezi ile ilgili resmî kararın 2023 yılında alınacağını açıklamıştı.

“Bizim ulusal anlamda bir dağıtım merkezimiz var ama tabii şimdi bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak”

(Rusya Devlet Başkanı Putin’in gaz sevkiyatında Türkiye önerisi) İfade edildiği şekliyle, böyle bir dağıtım merkezi için, bu iş için tabii ki Trakya en önemli yer olarak görülüyor. Biz başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile birlikte verdik. Orada bu çalışmayı yapacaklar. En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız. Bizim ulusal anlamda bir dağıtım merkezimiz var ama tabii şimdi bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile Rusya tarafı çalışmayı yapıp bize sunacaklar ve ondan sonra da adımı atmış olacağız.

Türkiye’deki doğal gaz dağıtım merkezi ne zaman açılacak?
Türkiye’deki doğal gaz dağıtım merkezi ne zaman açılacak?

Burada bekleme diye bir şey yok. Kararı bugün hemen süratle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza verdik. Aynı şekilde aynı anda Rusya’dan (Gazprom Başkanı) Miller de bu toplantıdaydı, o da talimatı aldı. Şimdi arkadaşlarımız birbirleriyle görüşmek suretiyle çalışmaya başlayacaklar. Güvenlik noktasında biz her türlü adımı atarken tabii ki burada da güvenlik neyi gerektiriyorsa bu güvenlik ağımızı da süratle kuruyor ve ona göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


Leave feedback about this