Türkiye Karadeniz’de ilan edilen 850 km NOTAM’a kilitlendi
Savunma Sanayii

Türkiye Karadeniz’de ilan edilen 850 km NOTAM’a kilitlendi

850 km NOTAM İLAN EDİLDİ


Hisar-U’nun bu hafta içinde test edilmesi beklenirken Edirne – Giresun arasında Düzce’nin de dahil olduğu 850 km’lik bir alanda NOTAM ilan edildiği açıklandı.

11-13 Ağustos’ta SİPER HSS’nin, Karadeniz’de bir hava hedefini vuracağı tahmin ediliyor.

Türkiye Karadeniz’de ilan edilen NOTAM’a kilitlendi. Edirne-Giresun arasındaki 850 kilometrelik bölgede gerçekleşecek hava savunma tatbikatı, yeni SİPER-2 füzesinin kabiliyetlerini gözler önüne serecek.


Türkiye’nin hava savunma mimarisi yüksek irtifaya doğru uzanmaya devam ediyor. Karadeniz’de gerçekleştirilecek kritik test atışı, bu alanda yıllardır edinilmiş kabiliyetlerin zirvesi anlamını taşıyor.

8 Ağustos-13 Ağustos tarihleri arasında hem deniz hem de havada bir dizi tatbikat yapılacağı duyuruldu. Yayınlanan NAVTEX ve NOTAM bildirilerine göre Giresun’dan Edirne’ye kadar yaklaşık 850 km uzunluğunda alanı kapsayan geniş bir bölgede hava savunma tatbikatı icra edilecek.

TÜBİTAK SAGE BİR SÜREDİR GELİŞTİRİYORDU


Tatbikatta SİPER-2 Hava Savunma Sistemi’nin test edileceği ileri sürülüyor. Kırklareli İğneada’dan Karadeniz’e doğru fırlatılacak ve Türk kıyılarına paralel bir şekilde seyir izleyecek TUSAŞ yapımı hedef uçak ŞİMŞEK’in SİPER-2 füzesiyle vurulması hedefleniyor.

Türkiye Karadeniz'de ilan edilen 850 km NOTAM'a kilitlendi
Türkiye Karadeniz’de ilan edilen 850 km NOTAM’a kilitlendi

TÜBİTAK SAGE bir süredir HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve SİPER Blok-1’de kullanılan ROKETSAN yapımı hava savunma füzesinin daha gelişmiş versiyonunu üretmeye çalışıyordu. Bu füzenin 200 kilometre menzilde hedef imhası yapabileceği iddia ediliyor.

ROKETSAN, HİSAR hava savunma sisteminde kullanılan füzelere ‘fırlatıcı’ (booster) ekleyerek bunu SİPER-1’e entegre etmiş ve hava savunmada menzil 100 kilometrenin üzerine çıkmıştı. TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği SİPER-2 füzesinin şimdi çok daha uzun menzilde hedefini vurması bekleniyor.

SİPER RADARININ MENZİLİ KAÇ KM?


Testler sırasında ASELSAN üretimi SİPER radarları da her bakımdan denenmiş olacak. ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE ortaklığıyla yürütülen Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi SİPER bataryasında şu unsurlar bulunuyor:

Arama Radarı

Filo Kontrol Merkezi

Haberleşme İstasyon Aracı


Haberleşme Röle Aracı

Atış Kontrol Merkezi

Atış Kontrol Radarı

Füze Fırlatma Sistemi

Füzeler


Füze Taşıma-Yükleme Sistemi

SİPER Hava Savunma Sistemi radarlarının 450 kilometreyi aşan bir menzilde çoklu hedef takibi yapabildiği belirtiliyor.

SİPER RADARININ MENZİLİ KAÇ KM?
SİPER RADARININ MENZİLİ KAÇ KM?

ASELSAN yapımı Uzun Menzilli Arama Radarı (UMAR) tarafından tespit edilen hava hedefleri, daha sonra AESA özellikli Atış Kontrol Radarı (AKR) ile takip edilerek arayıcı başlıklı füzeyle

vuruluyor.

SİPER BLOK 2

SİPER Blok-2, Türk hava savunma kabiliyetinin geldiği en üst seviye olacak. 200 kilometre menzilde imha kapasitesine sahip olması beklenen Blok-2’nin ardından hava savunma yolculuğu uzaya doğru yükselmeyi sürdürecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımındaki mevcut sistemler alçak irtifadan yüksek irtifaya doğru şöyle:

KORKUT, Çekili Top Sistemi (ÇTS), SUNGUR, HİSAR-A+, HİSAR-O+, SİPER Blok-1.

NOTAM NEDİR?

NOTAM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri.

İngilizce “notice to airmen” (havacılara bildiri) kavramının kısaltmasıdır.

ICAO konvansiyonu – Annex 15 gereğince ilgili havacılık otoriteleri ve hava meydanları tarafından yayımlanırlar.

NOTAM metninin büyük bir kısmı kısaltma ile akronimlerden oluşur ve İngilizce olarak yayımlanır.

Notam ilanları, havacılık sektöründe haberleşmeyi sağlayan en önemli araçlardan biridir. Bu ilanlar, uluslararası havacılık otoriterleri tarafından meydana getirilir ve yayımlanır.

Pilotlar ve diğer hava personelleri uçuşlardan önce Natom ilanlarını kontrol ederken güncel bilgilere ulaşırlar ve uçuş güvenliğini sağlayabilirler.


Leave feedback about this