Textron Systems Hovercraft SSC LCAC 100 Sınıfı Gemiler için 241 Milyon Dolarlık Sözleşme Kazandı
Savunma Sanayii

Textron Systems Hovercraft SSC LCAC 100 Sınıfı Gemiler için 241 Milyon Dolarlık Sözleşme Kazandı

Merkezi New Orleans, Louisiana’da bulunan Amerikan Textron Systems Corp. Şirketi, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’ndan (DOD-Department of Defense) 241 milyon dolar değerinde önemli bir sözleşme aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından 4 Ağustos 2023 tarihinde duyurulan sözleşme, beş adet Gemiden Kıyıya Konnektör (SSC- Ship-to-Shore Connector) Hava Yastıklı Araç (LCAC) 100 Sınıfı’nın inşasını kolaylaştırma nihai hedefiyle LCAC (Landing Craft Air Cushion) 100 Sınıfı malzeme tedarikine ve yinelenmeyen faaliyetlere yöneliktir.

Merkezi New Orleans’ta bulunan ABD şirketi Textron, 6 Temmuz 2012 tarihinde ABD Donanması tarafından 212.7 milyon dolarlık sabit fiyatlı teşvik sözleşmesi ile ödüllendirildi. Sözleşme, Gemiden Kıyıya Konnektör (SSC) test ve eğitim gemisinin titiz bir şekilde tasarlanması ve oluşturulması içindi. Ayrıca sözleşme, toplam sözleşme değerini 570.4 milyon dolara çıkarabilecek bir madde olan sekiz adet daha araç üretme olasılığını da kapsıyordu. İlk dokuz SSC’nin üretimine Kasım 2014 ortasında Textron tarafından başlandı. Teslimatın 2017’de yapılması ve 2020’ye kadar ilk operasyon kabiliyetine ulaşılması hedefleniyordu. 6 Şubat 2020’de ilk SSC teslim edildi. Textron firması yılda 12 SSC’ye kadar üretim kapasitesine sahip.  

Gemiden Kıyıya Konnektör (SSC), amfibi gemilerden kıyılara ekipman, silah ve personel taşımak amacıyla Birleşik Devletler Donanması için özel olarak tasarlanmış bir hovercraft. Bu hovercraft 74 tona kadar taşıma kapasitesine sahip ve bu çok yönlü kabiliyet, geleneksel askeri uygulamaların ötesine geçerek, afetten etkilenen bölgelere önemli kaynaklar ulaştırmayı amaçlayan insani yardım görevlerini de kapsıyor.

Hava Yastıklı Araç (LCAC) tasarımını temel alsa da SSC birkaç önemli özelliği ile öne çıkıyor. Kokpitinde joystick tipi kontrollere sahip iki kişilik bir kontrol sistemi bulunacak ve LCAC’de kullanılan motorlara kıyasla dört adet daha güçlü ve verimli Rolls-Royce MT7 gaz türbini ile güçlendirilecek. SSC’nin yapımında kompozit malzemeler ve alüminyum alaşımların kullanılması da korozyon direncini arttıracak.

Ayrıca SSC, sürtünmeyi ve geminin ağırlığını azaltmak için gelişmiş bir etekle donatılacak. Her iki tarafında birer dişli kutusu bulunan daha basit ve daha verimli aktarma organları sistemi, parça sayısını ve bakım gereksinimlerini azaltacak ve güvenilirliği artıracak. SSC’nin maksimum 50 knot (93 km/s) hıza ulaşması öngörülüyor.

Leave feedback about this