TB2’den ilk kez KEMANKEŞ Mini akıllı seyir füzesi ateşlendi
Savunma Sanayii

TB2’den ilk kez KEMANKEŞ Mini akıllı seyir füzesi ateşlendi


Baykar’ın öz kaynaklarıyla imâl ettiği mini seyir füzesi KEMANKEŞ, Bayraktar TB2’den ilk kez ateşlendi. 6 kilogram harp başlığına sahip 35 kiloluk füze 250 kilometre seyir kapasitesine sahip ve havadayken TB2’ye görüntü aktarabiliyor.

Baykar tarafından geliştirilen yüksek teknoloji ürünü insansız sistemler, testleri başarıyla geçmeye devam ediyor.

Bayraktar TB2 SİHA’ya entegre edilen KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi de Edirne Keşan’da icra edilen motorlu ilk atış testini başarıyla tamamladı. Atış testini gerçekleştirmek üzere dün, Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanarak test için belirlenen hedefe yol alan Bayraktar TB2, 20 kilometre mesafeden KEMANKEŞ’i ateşledi.


KEMANKEŞ, dünyanın en çok kullanılan silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2’de kolaylıkla kullanılabiliyor. Şirketin füzeye ilişkin paylaştığı görüntülerde KEMANKEŞ’in TB2’ye entegre edildiği görülüyor. 150 kilogram faydalı yük taşıyan TB2 SİHA’ların tek seferde 4 adet KEMANKEŞ taşıması bekleniyor.

TB2'den ilk kez KEMANKEŞ Mini akıllı seyir füzesi ateşlendi
TB2’den ilk kez KEMANKEŞ Mini akıllı seyir füzesi ateşlendi

KEMANKEŞ  Milli motorla 33 kilometre yol aldı

Milli olarak geliştirilen jet motoruyla yüksek süratte 33 kilometre yol alan mini akıllı seyir füzesi belirlenen hedef bölgeye ulaşarak görevi gerçekleştirdi.

Stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen mini akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ, 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda TEKNOFEST 2023 kapsamında ilk kez halka açık bir şekilde sergilendi. KEMANKEŞ, adını attığı okla en zorlu şartta dahi hedefi tam isabetle vuran okçulardan alıyor.


Zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyeti

KEMANKEŞ, Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek görev yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen mini akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman hattı gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek.

200+ kilometre görev menziline sahip KEMANKEŞ, yapay zeka destekli optik güdüm sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.

KEMANKEŞ  Muharebe sahasında dengeleri değiştirecek


“Şu anda kullandığımız lazer güdümlü mühimmatlarda hedefe yaklaşmanız, hedefi görmeniz gerekiyor. Bu da sizi risk bölgesine sokuyor. KEMANKEŞ özelinde TB2 veya ana platform uçakla havadan havaya haberleşme sağladığımız için, çok daha uzak mesafeden, riskli bölgeye girmeden bile düşman unsurlarına taarruz yapabilecek bir kabiliyete erişmiş oluyoruz.

Kendi üzerinde gimbal sistemi ve yapay zekayla görüntü işleyerek de hedefe taarruz gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda kendi üzerinde karışıma dirençli GNSS sistemleriyle elektronik harp ortamlarında da görev yapabiliyor. Bu anlamda TB2’nin kabiliyetlerini çok artıracağını düşünüyorum. KEMANKEŞ bu yıl seri üretime girebilir.”

Yapay zeka destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirerek muharebe sahasında dengeleri değiştirecek. Gece ve gündüz şartlarında kullanılabilecek KEMANKEŞ, barındırdığı anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmeden görev yapabilecek.

Bağlı olduğu platform ile tüm görüş hattı haberleşmesi gerçekleştiren KEMANKEŞ, elde ettiği tüm veri ve görüntüleri platform üzerinden yer kontrol istasyonuna ileterek kullanıcıya veri takibi konusunda destek sağlayacak.

KEMANKEŞ FÜZESİ ÖZELLİKLERİ


“KEMANKEŞ’in toplam ağırlığı 35 kilogram. 6 kilogram ağırlığında harp başlığımız var. Yani düşündüğümüz zaman aslında TB2’nin taşıdığı mühimmatlara benzer ağırlıkta bir harp başlığı ağırlığı var. Dolayısıyla tahrip etkisi onlara benzer olacaktır. Ek olarak üzerinde jet motoru olduğu için yani mini bir seyir füzesi gibi de düşünebiliriz.

KEMANKEŞ FÜZESİ ÖZELLİKLERİ 
KEMANKEŞ FÜZESİ ÖZELLİKLERİ

Bahsettiğim haberleşme menzili şu anda 50 kilometre, ileride 100 kilometreye gidecek ama kendi uçuş menzilini düşündüğümüz zaman 250 kilometre kadar gidebiliyor. Bir saate yakın havada kalabiliyor. Bütün irtifa, uçuş hızı, sıcaklık veya hedef bilgilerini, aynı zamanda kamera görüntüsünün tamamını TB2’ye aktarıyor ve TB2’nin yer kontrol istasyonuna iniyor.”

“Bu bağlamda düşündüğümüz zaman TB2 ile zaten belli bir mesafeye gidiyorsunuz, ek olarak bir de KEMANKEŞ ile gittiğiniz zaman çok ciddi, 400 kilometrelere varan menzillerden bahsediyoruz. Arada haberleşme olduğu için çok uzak mesafeden görüntü alabileceğiz. Çok uzak mesafeden TB2’nin yönettiği başka bir insansız hava aracı gibi düşünebilirsiniz. Mühimmat için lazer güdümlü olduğundan bahsetmiştik.

Lazer güdüm için hedefi görmeniz lazım. Artık TB2’den görmeden bile bir hedefe taarruz gerçekleştirebileceksiniz. Düşman hattının arkasındaki çok stratejik hedeflere karşı TB2’yi çok daha etkin şekilde kullanılabilecek hale getirecek.”


Leave feedback about this