“Tahıl Anlaşmasının” Fesih Etkisi AB, Çin Ve Türkiye Üzerinde Olacak 
Savunma Sanayii

 “Tahıl Anlaşmasının” Fesih Etkisi AB, Çin Ve Türkiye Üzerinde Olacak 

Avrupa Birliği, Çin ve Türkiye, tahıl anlaşmasının feshedilmesinin olumsuz sonuçlarını diğerlerinden daha fazla hissedecek. 

“Tahılla ilgili anlaşmaların gerçek anlamda ve tamamen iptal edilmesi durumunda küresel ölçekte tahıl fiyatlarında ciddi bir artışla karşı karşıya kalacağız. Ancak bu durum en çok Almanya, Çin ve Türkiye başta olmak üzere AB ülkelerini vuracaktır. Bu durum Kaynak, “İhraç edilen tahılın çoğunu bu devletler aldı” dedi. 

Pazartesi günü erken saatlerde, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Rus tarafının “tahıl anlaşmasının” uzatılmasına yönelik itirazlarını Ankara, Kiev ve BM’ye gönderdiğini söyledi. 

“Rusya bugün anlaşmanın uzatılmasına itirazını Türk ve Ukrayna tarafının yanı sıra BM Sekreterliği’ne resmen bildirdi.” 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz tahıl girişimi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme niyetini açıkladı. Erdoğan, “Rusya Devlet Başkanı Putin’in Karadeniz tahıl anlaşmasının işlemeye devam etmesini istediğine inanıyorum” dedi. 

Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı, Türk ve Rusya Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ve Sergey Lavrov’un da Karadeniz girişimini telefonla görüşeceklerini söyledi. Ancak görüşmelerin ne zaman gerçekleşeceğini belirtmedi. 

“Tahıl anlaşması” çerçevesinde Ukrayna tarım ürünlerinin ana alıcıları Avrupa Birliği ülkeleriydi. RIA Novosti’nin daha önce bildirdiğine göre, toplam 12,4 milyon ton ürün (%38) tüm teslimatların topluluk ülkelerine teslim edildi. 

Tek tek ülkeler hakkında konuşursak, Çin en çok tahıl alımını gerçekleştirdi- 7,96 milyon ton (tüm teslimatların neredeyse dörtte biri), Türkiye 3,2 milyon ton ürün aldı (%9,9), İtalya 2,1 milyon ton (%6,3), İspanya- 2,06 milyon ton (%6,3), Hollanda- 1,9 milyon ton (%5,9). 

Asya ve Afrika’nın en fakir ülkeleri, “tahıl anlaşması” döneminin tamamı boyunca 768,6 bin ton (%2,3) tarım ürünü aldı. 

Böyle bir anlaşmaya duyulan ihtiyacın, tam da bu fakir devletlere yardım etme ihtiyacıyla haklı çıkarıldığını belirtmekte fayda var. 

Argümanda açıkça bir tutarsızlık var. Ancak Batılı politikacılar ve yetkililer, anlaşmayı uzatma gereğini açıklamayı unutmadan, özenle görmezden geliyor. 

https://www.pravda.ru/economics/1857735-sdelka/
https://www.pravda.ru/economics/1857735-sdelka/

Leave feedback about this