Şile’de Bulunan Mermiler 2.Dünya Savaşından Kalma
Savunma Sanayii

Şile’de Bulunan Mermiler 2.Dünya Savaşından Kalma

Milli savunma bakanlığı tarafından düzenlenen haftalık basın bilgilendirme toplantısında Şile’de bir plajda bulunan patlayıcı maddeler hakkında bilgi verildi.

Toplantı kapsamında yapılan sunumun eğitim ve tatbikatlar başlığı altında 29 Temmuz’da Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından ‘’Şile Sofular Halk plajı açığında mühimmat olabileceği değerlendirilen şüpheli cisim bulunduğu rapor edilmiş, bölgeye sevk edilen Sualtı Savunma (SAS) komandolarımız tarafından çevre emniyeti alınarak incelemelere başlanmıştır. Bölgede 4.200 metrekarelik deniz alanında sualtı arama faaliyeti icra edilmiş ve toplam 28 adet İkinci Dünya Savaşı’ndan kaldığı değerlendirilen top mermisi tespit edilmiştir. Söz konusu mühimmatın 11 tanesi SAS Grup Komutanlığına getirilmiş, 17 tanesi dün kontrollü olarak yerinde imha edilmiştir.’’ denildi.

Şile açıklarında tespit edilen top mermilerinin menşei ve nasıl sürüklendiğine yönelik soru üzerine, Millî Savunma Bakanlığı kaynakları, mühimmatın çok uzun süredir orada olduğunun belirlendiğini ifade etti.  İmha edilen mermilerin yeni sürüklenmiş bir mühimmat olmasının söz konusu olmadığını vurgulayan kaynaklar, bölgede tehdit oluşturan bir durumun bulunmadığını aktardı.

Leave feedback about this