Rusya’nın Yeni Phlox 120mm Kundağı Motorlu Havan Taşıyıcısının Ukrayna’da Konuşlandırılması Yakın
Savunma Sanayii

Rusya’nın Yeni Phlox 120mm Kundağı Motorlu Havan Taşıyıcısının Ukrayna’da Konuşlandırılması Yakın

Rus medyası tarafından 10 Ağustos 2023 tarihinde yayınlanan bilgilere göre, “Phlox” veya 2S40 olarak bilinen, seri olarak üretilen ilk 120 mm kundağı motorlu topçu sisteminin görüntüleri sosyal ağlarda ortaya çıktı. Rus ordusuna teslimatların kısa süre içinde yapılması ve Ukrayna savaş alanında hızlı bir şekilde konuşlandırılması bekleniyor. Daha önce bazı Rus medyası da yeni Rus yapımı 152 mm tekerlekli kundağı motorlu obüs olan 2S43 Malva’nın ilk muharebe operasyonlarını gerçekleştirmek üzere yakında Ukrayna’da konuşlandırılacağını duyurmuştu. Ukrayna’da ki savaşın başlangıcından bu yana Rus ordusu, gerçek savaş alanı koşullarında test etmek üzere çeşitli askeri teçhizat ve savaş araçlarını ilk kez konuşlandırdı.

Yeni savaş araçlarının ve askeri teçhizatın Rusya-Ukrayna savaşı gibi gerçek çatışma senaryolarında konuşlandırılması ve test edilmesi, Rus savunma sanayii ve askeri kuvvetleri için stratejik bir öneme sahiptir. Gerçek dünyadaki çatışmalar, kontrollü ortamların veya simülasyonların sunabileceğinin çok ötesinde, ekipman performansını ölçmek için benzersiz bir fırsat sağlar. Cephedeki personelden alınan doğrudan geri bildirimler bu sistemlerin tasarımında, kullanılabilirliğinde ve genel güvenilirliğinde yapılacak iyileştirmelere rehberlik edebilir. Dahası, yeni teknolojilerin kullanımı, özellikle kendi yeteneklerine göre uyarlanmış taktiklerin geliştirilmesine yardımcı olur.

Küresel bir perspektiften bakıldığında, yeni silahların sergilenmesi güçlü bir stratejik sinyal olarak hareket edebilir ve bir ülkenin askeri gücünün altını çizerek düşmanlar için caydırıcı bir unsur olabilir. Ekonomik açıdan, bu sistemlerin savaş alanındaki başarısı, birçok ülke savaşta kendini kanıtlamış ekipmanları tercih ettiğinden, ihracat fırsatlarını destekleyebilir. Tersine, gerçek dünyadaki konuşlandırmalar ekipmandaki potansiyel zayıflıkları vurgulayabilir, bu da sonraki yinelemeler ve iyileştirmeler için çok değerlidir. Sahadaki askerler için, gelişmiş ve verimli araçlara sahip olmak, sahada potansiyel bir avantaja sahip olduklarını bilerek morallerini yükseltebilir. Son olarak, savaşın zorunlulukları genellikle daha hızlı inovasyonu teşvik eder ve ortaya çıkan zorluklara hızlı yanıtlar verilmesini sağlar.

2S40 Phlox yeni geliştirilmiş bir Rus tekerlekli kundağı motorlu topçu sistemidir. Cephe hattına yakın çalışacak şekilde tasarlanan bu topçu sistemi bir kamyon şasisi üzerine inşa edilmiş ve 120 mm’lik bir havan topu ile donatılmıştır. Araç hafif silah ateşine ve top mermisi parçalarına karşı koruma sağlayan zırhlı bir mürettebat kabinine sahiptir.

2S40 Phlox, Yüksek Patlayıcılı Tanksavar (HEAT), Yüksek Patlayıcılı Parçacıklı (HE-FRAG) ve sis dahil olmak üzere çeşitli mühimmatları ateşleme kabiliyetine sahiptir. Bu tür mühimmatlarla azami atış menzili 13 km’ye kadar ulaşabiliyor. Ek olarak, maksimum 7,5 km menzile sahip herhangi bir 120 mm havan mermisi fırlatabilir. Zırhlı hedeflere karşı hassas saldırılar için Phlox, menzili 10 km’ye kadar uzanan Kitolov-2M hassas güdümlü mühimmat kullanır. Araç, 28 adedi kullanıma hazır olmak üzere toplam 80 adet mermi taşıma kapasitesine sahip.

Geliştirilmiş bir atış kontrol sistemi ile donatılmış olan 2S40, yüksek derecede isabetlilik sunmaktadır. Atış verilerini ilgili bir komuta merkezi aracıyla paylaşabilir ve ayrıca hedef seçme ve otonom olarak çalışma kabiliyetine sahip. Dört kişilik bir mürettebat tarafından kullanılan Phlox birkaç dakika içinde atışa hazır hale gelebilir. Ayrıca, karşı batarya ateşinden kaçınmak için hızla yeniden konuşlandırılabilir.

Leave feedback about this