Rusya Amfibi Zırhlı Personel Taşıyıcı BT-3F’nin Geliştirilmesini Tamamladı
Savunma Sanayii

Rusya Amfibi Zırhlı Personel Taşıyıcı BT-3F’nin Geliştirilmesini Tamamladı

Rus savunma sanayii, deniz birlikleri ve ortak kuvvetler için özel olarak tasarlanan amfibi zırhlı asker taşıma aracı BT-3F’nin tasarım ve üretimini tamamladı. Haber, devlete ait Rostec şirketinin bir parçası olan Precision Complexes grubunun basın servisi tarafından duyuruldu.

Kurganmashzavod ve anonim şirket SKBM arasındaki iş birliği, zırhlı asker taşıma aracı BT-3F için başlatılan araştırma ve geliştirme projesinin başarısıyla sonuçlandı. Rusya ve Endonezya’nın ortak yapımı olan BT-3F, mürettebat ve yolcuların güvenliğini sağlarken hem hareket kabiliyeti hem de ateş gücü sağlamak üzere tasarlanmış çok yönlü bir zırhlı asker taşıma aracıdır.BT-3F, 7.62 mm makineli tüfek kullanan uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ile donatıldı. Buna ek olarak, ikinci bir 7.62 mm makineli tüfek de platformda yer alıyor. Amfibi araç, termal görüntüleme gece görüş cihazları, lazer telemetre ve çeşitli hedefleme sistemleri gibi çeşitli aksesuarlarla donatıldı. BT-3F ayrıca çevresel tehditlere karşı mürettebatın güvenliğini sağlayan bir NBC (Nükleer, Biyolojik, Kimyasal) koruma sistemine sahip. BT-3F’nin zırhı ise, hafif silah ateşine ve top mermisi parçalarına dayanacak şekilde tasarlandı ve savaş alanında önemli bir güvenlik düzeyi sağlamayı hedefliyor. 18.500 kg ağırlığındaki aracın saatte 70 km hıza ulaşabilir ve 600 km menzile sahip olduğu belirtiliyor. BT-3F 2 mürettebat ve 13 yolcu olmak üzere tek seferde 15 kişiye kadar taşıyarak uzun mesafeleri kat etmeye hazır olma iddiasında. 7 m uzunluk, 3.3 m genişlik ve 3 m yüksekliği ile çeşitli arazilerde manevra yapabilmesini sağlarken, karmaşık ortamlarda gezinmek için yeterince ihtiyatlıdır.

BT-3F’nin tasarım ve üretiminin tamamlanması, Ukraynalılar tarafından imha edilen veya ele geçirilen önemli sayıda aracın yerini alması gereken Rus ordusu için iyi bir haber. Çatışmanın bir sonraki zorluğu muhtemelen her iki tarafın da kendi ekipmanlarını değiştirme ve onarma becerisi olacak ve Rusya bu alanda Ukrayna’ya göre daha fazla savaş ekonomisine geçiş yaparak liderliğini koruyacak gibi görünüyor. Ukraynalıların tepkisini ise zaman gösterecek.

Leave feedback about this