Rus Uçağına Fransız Füzesi
Savunma Sanayii

Rus Uçağına Fransız Füzesi

Fransız SCALP Füzeleri Rus Güçlerini Hedef Almak Üzere Ukrayna Su-24 Uçaklarına Monte Edildi

Ukrayna silahlı kuvvetleri SCALP seyir füzesini resmen konuşlandırdı. Bu gelişmeyle ilgili daha detaylı bilgiyi 8 Ağustos 2023 tarihli Army Recognition makalesinde bulabilirsiniz. Bu önemli adım, Devlet Başkanı Zelenskiy’nin bu gelişmiş füzeleri fırlatmakla görevli bir Su-24 Fencer birliğine yaptığı ziyaret sırasında teyit edildi. SCALP füzesi, Fransız bayrağı ve Ukrayna arması renkleriyle süslenmiş olarak Devlet Başkanı Zelenskiy’ye takdim edildi. MBDA tarafından üretilen bu füzeler Ukrayna’nın stratejik kabiliyetlerini arttıracağı düşünülmekte. Ancak Fransız füzesinin, SCALP füzeleriyle çalışmak üzere tasarlanmamış bir uçak olan Su-24’e monte edilmiş olması ilgi çeken bir detay. Bu durum Uçağın yeteneklerinin incelenmesi gerektiriyor.

Rusya’nın Sukhoi şirketi tarafından Novosibirsk Uçak Üretim Birliği ile iş birliği içinde tasarlanan ve üretilen, önleme uçağı olarak da bilinen bu ön hat saldırı uçağı, dünya çapında birçok ulusun hizmetinde kendine yer buldu.

Su-24’ün yeteneklerinin temelinde bir dizi aviyonik ve sistem yatmaktadır. PNS-24 Tigr seyrüsefer ve saldırı sistemi karmaşık görevler sırasında hassasiyet sağlarken, Filin-N savunma karşı tedbirleri sistemi düşman hedefleme sistemlerini bozarak beka kabiliyetini artırıyor. Beryoza (Birch) radar ikaz alıcısı, SPS-161 karıştırıcı ve Geran-F karıştırıcı birlikte bir elektronik harp paketi oluşturuyor.

Uçağın uzunluğu 22,5 metre iken kanat açıklığı 10,7 ila 17,6 metre arasında değişiyor yüksekliği ise 6,2 metre. Su-24 iki kişilik mürettebatı barındırıyor.

Su-24, gemi savar harekâtı, keşif, elektronik savaş ve özellikle kara saldırısı dahil olmak üzere çeşitli görevleri yerine getirebilir.

Leave feedback about this