Rus Kirov Sınıfı Nükleer Gemi, Yerini Admiral Nakhimov Gemisine Bırakıyor 
Savunma Sanayii

Rus Kirov Sınıfı Nükleer Gemi, Yerini Admiral Nakhimov Gemisine Bırakıyor 

Nükleer güçle çalışan füze kruvazörü Pyotr Veliky, aynı tip harp gemisi Admiral Nakhimov’un onarımı ve yükseltilmesinin ardından hizmet dışı bırakılacak.

Rus Kuzey Filosunun amiral gemisi olarak gururla hizmet veren ve uçak gemisi olarak sınıflandırılmayan dünyanın en büyük su üstü harp gemisi olma özelliğini taşıyan Pyotr Veliky, geçtiğimiz günlerde 25. hizmet yılını kutladı.

Nükleer enerji santrali ve füze silahlarıyla donatılmış olan ve NATO raporlamasındaki adıyla ‘Kirov sınıfı’ olarak da bilinen bu güçlü geminin başlıca görevi büyük su üstü hedeflerini vurmak ve kapsamlı bir hava ve denizaltı savunma harbi sağlamak.

Pyotr Veliky’nin yerini dolduracak olan Amiral Nakhimov harp kruvazörünün, bu yılın aralık ayında ya da gelecek yılın mayıs ayında, onarım ve modernizasyon çalışmalarının ardından deniz denemelerine gireceği öngörülüyor. Harp gemisi şu anda 3 binden fazla işçinin çalıştığı onarım ve modernizasyon çalışmalarının son aşamasında. Eş zamanlı olarak askeri geminin demirleme denemeleri de devam ediyor. Harp gemisi, mürettebatı güvertesinde barındırmaya hazırlanıyor.Amiral Nakhimov 1999 yılından bu yana Sevmash Tersanesinde tadilattan geçiriliyordu ve asıl çalışmalar 2013 yılında başladı. Kruvazörün vuruş kabiliyetleri bu yükseltme sayesinde önemli ölçüde arttırıldı. Artık sekiz adet Kalibr-NK ve/veya Oniks seyir füzesi taşıma kapasitesine sahip 10 adet çok yönlü gemi üstü fırlatıcıya ev sahipliği yapacak. Nihayetinde de Tsirkon hipersonik füzeleri ile donatılması bekleniyor.

Leave feedback about this