Roketsan’ın MZK Kuleli M60A3 teslimatı
Savunma Sanayii

Roketsan’ın MZK Kuleli M60A3 teslimatı

M60A3 Modernizasyonu 105mm MZK Taret geliştirdi


M60A3 tank modernizasyonu tüm hızıyla devam ediyor. M-60A3 tankları kapsamlı bir modernizasyona tabi tutularak zırh ve atış kontrol sistemleri yenilenecek. Söz konusu çalışmalar ile birlikte M60A3 tanklarının hem beka kabiliyeti hem ateş gücü hem de durumsal farkındalığı arttırılacaktır.

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK) Programı kapsamında; Leopard 2A4, M60T ve M60A3 tankları, kapsamlı bir şekilde modernize edilecekler. Bu modernizasyonlar, FIRAT Projesi’ne nazaran çok daha kapsamlı yapıda olacak ve elektronik sistemleri de içeriyor.

Roketsan’ın MZK Kuleli M60A3 teslimatı
Roketsan’ın MZK Kuleli M60A3 teslimatı

ROKETSAN tarafından geliştirilen MZK (Modüler Zırhlı Kule), M60A3 tankının şasesine entegre edildi. M60A3 ve T-72 tanklarına entegre edilebilen MZK; pasif ve reaktif zırh koruması ile lazer uyarı sistemleri gibi algılayıcılarla bekayı önemli ölçüde arttıracak.

Roketsan MZK kulesinin: özelllikleri


Mevcut kulelerden daha hafif olan (T-72 kulesi 18 ton ağırlığındayken M60A3 kulesi 14.5 ton ağırlığındadır) 13 tonluk MZK; RPG, tanksavar, APFSDS mühimmat ve 30mm’ye kadar otomatik top mühimmatlarına karşı arttırılmış koruma sağlıyor.

Keskin hatlara ve alçak bir yapıya sahip olan MZK, ön, yanlar ve tepede yer alan ERA blokları sayesinde özellikle tandem başlıklı tanksavar füzelere karşı arttırılmış koruma sağlıyor. Bilindiği üzere modern tanksavar füzelerde hedefin daha korumasız üst kısımlarından dalış yapmasını sağlayan “top-attack” modu bulunmaktadır, bu açıdan tepede ERA bloklarının yer alması modern tehditlere karşı koyabilme açısından önemli bir özellik olarak ele alınabilir.

Zırh haricinde durumsal farkındalığı arttırarak bekaya katkı sağlayan MZK üzerinde 360 derece kapsama alanına sahip Lazer Uyarı Alıcıları ve Durumsal Farkındalık sistemleri yer almakta. Kuleye ayrıca Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri entegre edilebiliyor.


125 mm ve 105 mm toplarla uyumlu mimaride inşa edilen MZK’da aynı zamanda 125 mm ile 22 adet veya 105 mm ile 18 adet atışa hazır mühimmat bulunduran otomatik yükleyici yer alıyor.

Roketsan MZK kulesinin: özelllikleri
Roketsan MZK kulesinin: özelllikleri

Uluslararası pazar ve Türkiye için yeni fırsatları barındıran MZK, tank filosunu modernize etmek isteyen ancak günümüzde son nesil ana muharebe tanklarının maliyetindeki devasa artışlardan dolayı bütçe ayırmakta zorlanan Doğu ve Batı bloğu ülkelere aynı anda cevap verebilecek koruma ve operasyonel etkinliği arttıran yeni bir alternatifken Türkiye’nin mevcut motorlar ile ağırlığı arttıracak modernizasyonları kaldıramayacak modernize edilmemiş M60A3 tankları için yeni bir yol olabilir.

Bilindiği üzere Türkiye’nin İngiltere ile M60A3 tanklarını modernize etmek için yeni motor tedariki konusunda görüştüğü basına yansımıştı. 1.5 tonluk ağırlık düşüşü M60A3 tanklarının nispeten düşük korumaya sahip yan kısımları ve önde korumanın güçlendirilmesi için ERA blokları ile değerlendirilebilir.


MZK Kulesi ile modernize edilen ilk M60A3 Tankı, kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilerek envantere dahil edildi. Proje kapsamında toplamda kaç adet tankın modernize edileceği bilinmezken; envanterde, 600 adetten fazla M60A3 tankı olduğu tahmin ediliyor.

Roketsan MZK kulesinin: özelllikleri
Roketsan MZK kulesinin: özelllikleri

FIRAT-M60T Projesi kapsamında kazanımlar: Türk M-60T Tankları, ASELSAN tarafından modernize edilmiş ve M-60TM standardına yükseltilmişlerdi. FIRAT-M60T Projesi ile 160 adetten fazla M-60T Ana Muharebe Tankı’na; PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu gerçekleştirildi.

M-60TM AMT’de VOLKAN-II ‘yi üstün kılan bazı özellikleri:
• Güncellenmiş gündüz/gece panoramik görüntüleme ve nişan alma üniteleri
• Yeni elektrikli top ve kule stabilizasyon sistemi
• Yeni nesil işlemciler ve arttırılmış işlem gücü
• Yeni nesil sensörler
• Gelişmiş kullanıcı ara yüzleri
• Esnek mimari
• Diğer tank sistemlerine entegrasyon ile arttırılabilen yetenekler
• Arttırılmış yerlilik oranı


Leave feedback about this