Rheinmetall 155 mm Topçu Mühimmatı Üretimini Arttırmayı Hedefliyor
Savunma Sanayii

Rheinmetall 155 mm Topçu Mühimmatı Üretimini Arttırmayı Hedefliyor

Devam eden Ukrayna-Rusya savaşı Avrupalı savunma sanayi firmalarının üretim kapasitelerini arttırmaya devam ediyor. Son olarak Alman savunma devi Rheinmetall 155 mm topçu mühimmat üretimini arttırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Rheinmetall Ceo’su Armin Papperger Alman RND gazetesine verdiği röportajda Rheinmetall’in yılda 450.000 adet obüs mermisi üretim kapasitesine sahip olduğunu, bunun ciddi bir rakam olarak gözükmesine rağmen devam etmekte olan Ukrayna-Rusya savaşı nedeni ile Avrupa da artan talebi karşılama konusunda yetersiz kaldığını belirtti. Avrupa birliğinin Ukrayna’ya yönelik ‘’Bir milyon atım topçu mühimmatı’’ vaadinin zamanında yerine getirilebilmesi için Avrupa ordularının cephaneliklerindeki rezervlerin büyük bir kısmının sarf edilmesi gerektiğini bu durumunda topçu mühimmatı ihtiyacını daha da arttıracağını iddia etti.

Bu yılın yaz aylarında İspanyol Expal System şirketini bünyesine katması beklenen Rheinmetall’in bu sayede yıllık topçu mermisi üretim adedini 600.000’e çıkartacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte Alman şirket mevcut endüstriyel altyapısına yönelik yatırımlara başlama arzusunda. Papperger röportajında Rheinmetall’in önemli sayıda yeni çalışanı işe aldığını, yeni tedarik zincirleri kurduğunu ve korunmuş üretim makinelerini yeniden faaliyete geçirdiğini vurgularken şirketin ayrıca Almanya’da yeni bir itici gaz fabrikası inşa etmek için planlar geliştirdiğini ancak bu yatırıma devam etme konusunda henüz nihai bir karar verilmediğini aktardı.

Ukrayna-Rusya savaşının halen devam etmesi ve kısa vadede biteceğine dair herhangi bir belirtinin olmaması önümüzdeki yıllarda Avrupa savunma pazarının hareketliliğini arttırmaya devam edecek. Özellikle mühimmat üretimi alanına yoğunlaşan şirketlerin bu süreçte pek çok anlaşmaya imza atması olasılığı bir hayli yüksek.

Leave feedback about this