RATEL SLEP İyileştirme Programı Devam Ediyor
Savunma Sanayii

RATEL SLEP İyileştirme Programı Devam Ediyor

OTT Solution tarafından başlatılan Ratel Hizmet Ömrü Uzatma Programını (Service Life Extension Programme/SLEP) devam ediyor.

OTT Solution RATEL SLEP programını ilerletiyor.2023 Nisan ayında Pretoria’nın yakınında Gerotek araç test merkezinde yapılan tanıtımda Güney Afrika Ulusal Savunma Kuvvetleri yetkililerine, askeri ataşelerine, endüstri ve diğer temsilcilere yapılan bir sunumla tanıtıldı. 2022 yılının Mart ayında başlayan ve Eylül ayındaki Afrika havacılık fuarında resmi olarak tanıtılmasının üzerinden bir yıldan biraz fazla bir süre geçtikten sonra ziyaretçiler Ratel SLEP içeriden inceleme fırsatına sahip oldu.

OTT Direktörü Mbulelo Fihla yaptığı açıklamada Ratel’in Güney Afrika’nın ürettiği en iyi zırhlı araç olduğunu tanıtırken yaklaşık 50 yıldır kullanımda olan Ratel’in iç aksamının modern standartlara getirilmesi halinde hizmet ömrünün uygun maliyetli bir biçimde 30 ila 40 yıl uzatılabileceğini çünkü gövdelerin hala sağlam olduğunu söyledi.

RATEL SLEP Projesinin ortaya çıkışının nedeni kısmen Güney Afrika Ordusunun hizmetindeki bazı Ratel’lerin yerini alması beklenen Badger Muharebe araçlarının geliştirilmesi ve üretimini sağlayacak olan Hoefyster projesinin durgunluğu ve geleceğinin belirsiz olması. Ancak OTT RATEL’i Badgerin yerini alacak bir araç olarak da görmüyor. OTT Solutions Genel Müdürü Andre Oliver yaptığı açıklamada Hoefyster projesi devam etsin ya da etmesin RATEL’lerin hizmette kalacağını ve yükseltilmelerinin gerektiğini söyledi.

2022 Afrika Havacılık Fuarındaki tanıtımda yapılan açıklamaya göre öncelikli olarak motor ve şanzımana odaklanıldığı, altı vitesli otomatik şanzımanla birleştirilmiş 360 bg’lik ticari bir hazır motora geçildiği belirtildi. Bu geçişle motor gücünde %30 oranında bir artış sağlandığı ve en önemlisi kolayca bulunabilecek ticari parçalarla bakımının yapılabileceği iddia ediliyor.

Ek platform yükseltmelerinde ise zırh üzerine kimyasal kaplama, Fren ve Pnömatik sistemlerdeki eski bileşenlerin değiştirilerek yükseltilmesi, duman, gürültü ve ısıya karşı mürettebat bölümüne yalıtım eklenmesi, yeni nesil askeri lastikler takılması ve yeni oturma düzeni belirtiliyor.

Silah sistemi olarak 20mm otomatik top kullanılmaya devam edileceği belirtilirken kısmen stabilize edilmiş ve elektrik destekli stabilizasyon sistemi ile ilk atış hassasiyetinde iyileştirilmeler sunulmakta olduğu da vurgulandı. Ayrıca lazer telemetreli gündüz ve gece nişan sisteminin yanı sıra komutanın bağımsız bir tam stabilize nişangâhının olduğu da açıklamada yer aldı.

Leave feedback about this